Jak to bylo doopravdy

Americká ministryně, starosta Chicaga či poslanec Bundestagu. Jaká je česká stopa ve světové politice?

Jak to bylo doopravdy

Americká ministryně, starosta Chicaga či poslanec Bundestagu. Jaká je česká stopa ve světové politice?
Madeleine Albrightová

Plus

Na všech kontinentech najdeme české krajany, kteří zároveň s novou vlastí na svou rodnou zemi nezapomněli a naopak jí ze všech sil pomáhali. Někteří z nich se zároveň dokázali prosadit až v nejvyšších patrech světové politiky.
Ivana Chmel Denčevová

Pořad připravila a moderuje: Ivana Chmel Denčevová
Host: Michal Stehlík, historik
Režie: Michal Bureš
Účinkují: Martin Zahálka, Otakar Brousek ml., Filip Švarc, Daniel Bambas a Lukáš Hlavica
Premiéra: 13. 5. 2024

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Píše se rok 1965 a rakouským spolkovým prezidentem je zvolen kandidát sociální demokracie a dlouholetý starosta Vídně Franz John s. Jeho otec Josef Jonáš se narodil v Kamenici u Jihlavy a pracoval dlouhé roky jako zemědělský dělník. V roce 1895 z Kamenice odešel a nový domov nalezl ve vídeňské dělnické čtvrti flóry z dorostu. V roce 1896 se zde také oženil s Kateřinou Rokosovou, která pocházela z Pavlova u Třeště, a tři roky po svatbě se jim narodil syn Franz.

  • Napsal novinář Pavel Bajer v jihlavských listech. Otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je, Češi se neprosadili ve světové politice. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Francie nás rakouský prezident. Byl to ojedinělý příběh. Otázka pro hosta pořadu, historik a prof. Michala Stehlíka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají