Dvacet minut Radiožurnálu
Ekonom Pavel: Z daní by mělo jít méně peněz krajům a obcím. Snížení jejich přebytků by stlačovalo deficit státního rozpočtu
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Vláda předpokládá, že na pomoc postiženým povodněmi utratí až 40 miliard korun, což by podle profesora a ekonoma z Národní rozpočtové rady Jana Pavla nemělo zásadně ovlivnit státní rozpočet. Pavel v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ale upozorňuje na úspory obcí a krajů a poměr peněz daní, který dostávají. „Čím jsou kraje a obce ve větším přebytku, tím větší deficit může mít státní rozpočet. Snížení jejich přebytků by stlačovalo deficit státního rozpočtu,“ uvádí.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
České veřejné finance podle Národní rozpočtové rady směřují k udržitelnějšímu stavu. V budoucnu mohou tuto situaci zásadně změnit povodně z posledních dní. Je adekvátní, když ministr financí v souvislosti s povodněmi mluví o uvolnění 40 miliard ze státního rozpočtu. Mají se na likvidaci škod po finančně podílet i kraje a obce? A jak by měly být nastaveny podmínky uvažovaných povodňových dluhopisů?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je člen Národní rozpočtové rady prof. Jan Pavel. Dobrý den. Zdravím vás do přenosového vozu. Dobrý den. Národní rozpočtová rada včera vydala zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí spolu se zprávou o plnění pravidel rozpočtové odpovědnosti za loňský rok. Základním konstatováním je, že české veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu budoucnu. Váš kolega Petr Musil včera zdůraznil, že zatímco podle loňské projekce jsme mohli očekávat náraz na tzv. dluhovou brzdu někdy kolem roku 2028. Ta aktuální projekce ten náraz odhaduje o 10 let později, tedy v roce 2038. Předpokládám, že ty obsáhlé dokumenty jste připravovali před povodněmi z posledních dnů. Mohou aktuální povodně a škody, které způsobily, nějak zásadně změnit ty optimistické závěry, které jste včera prezentovali?
-
Změnit významně by je neměli, protože bude se jednat o nějaký jednorázový výdaj, kterých v čase odezní, dejme tomu v tom horizontu jednoho roku. A v z hlediska té dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí je důležité saldo takových těch pravidelných příjmů a pravidelných výdajů a to tímto způsobem nebude nějak výrazně ovlivnil.