Dvacet minut Radiožurnálu
Na digitalizaci stavebního řízení se snažím nekoukat politicky. Každá taková změna bolí, přináší problémy, popisuje expert Bláha
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) v létě musel řešit problémy se změnami stavebního řízení. Proč se digitalizace komplikovaného a zdlouhavého stavebního řízení tolik protahuje? A není digitalizace v Česku příliš překotná? „Digitalizuje se nejrychleji v historii. To, že se to dělá až teď, je ostuda,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Michal Bláha (Piráti), ředitel organizace Hlídač státu a poradce vicepremiéra Bartoše. Moderuje Vladimír Kroc.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Začíná digitalizované stavební řízení fungovat, nebo by bylo lepší vrátit se k původnímu systému? Neztrácejí Piráti pověst strany odborníků na IT?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes Michal Bláha, zakladatel a ředitel neziskové organizace hlídač státu a poradce ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády Ivan Bartoš je pro digitalizaci. Dobrý den. Dobrý den. Připomínám, že kromě jiného kandidujete za pirátskou stranu blížících se krajských volbách, a to ve Středočeském kraji na 28. místě. A náš rozhovor natáčíme po 14. hodině. Vy jste toho mínění, že digitalizace stavebního zákona není průšvih. To jste asi velké menšině. Čím byste digitalizaci obhájil?
-
Digitalizace stavebního řízení je velký transformační projekt. Je to velký transformační projekt, který vlastně dělá transformaci ve dvou velkých věcech. Jedno je v procesu. Změnil se zákon, který jasně říká, jiným způsobem se vyřizují ty žádosti. Poměrně dramaticky, jiným způsobem a poměrně přirozeně s tím zákonem se mění i software aplikace, pomocí kterého se vlastně ty jednotlivý řízení realizují. A ten se změní, mění taky velmi dramatickým způsobem, protože zde centralizovaných vlastně systémů takový billboard na jednotlivých počítačích se to převádí do webové aplikace, která je centralizovaná a to jsou hodně velké změny. A každá taková změna bolí. Každá taková změna přináší problémy. A ten důvod, proč já toto říkám, je, že se snažím, na ty věci nekoukám jako politicky a snažit se v tom hledat jakoby nějaké postranní věci, ale koukám na to se zkušenostmi z podobných projektů co nejobjektivněji. A to je vlastně, dalo by se říct, relativně normálních.