Dvacet minut Radiožurnálu
Neustálé obcházení pravidel o platech soudců svědčí o naší právní kultuře, míní nový ústavní soudce Langášek
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Dva noví ústavní soudci jsou již zařazeni do senátů a mají přiděleny spisy. V čem by chtěli být pro Ústavní soud přínosem? Kde spatřují slabiny našeho soudního systému? „Ve srovnání s EU není délka řízení v České republice zdaleka takový problém. Několik málo případů průtahů v řízení vrhá špatné světlo na celou justici, protože o těch dobrých a rychlých rozhodnutích se nemluví,“ poukazuje ústavní soudce Tomáš Langášek.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Čem jsou hlavní slabiny české justice? Jak se prezidentu Pavlovi daří jeho záměr složit vyvážený a zároveň pestrý sbor ústavních soudců? S jakým předsevzetím nastupuje nová posila Ústavního soudu?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je nově jmenovaný soudce Ústavního soudu Tomáš Langášek. Zdravím vás po rozhlasových linkách do Brna. Dobrý den. Dobrý den. Náš rozhovor předtáčíme po 13. hodině. Prezident Petr Pavel řekl, že když s výběrem ústavních soudců začíná, ale měl trochu mrazení v zádech. Jedná se podle něj o obrovský úkol vybrat ty nejlepší z nejlepších, aby byl Ústavní soud pestrý, složený z respektovaných osobností a odborníků a zároveň aby byl proces transparentnější než v minulosti. Podle vašeho názoru, daří se mu to?
-
Já si myslím, že se mu to daří zcela jednoznačně. Ta změna je viditelná, ten proces skutečně transparentní je. Všichni víme, kdo jsou členové jeho poradního panelu. Jsou to osobnosti významného veřejného působení v minulosti nebo aktuálně vyučující na právnických fakultách v oboru ústavního práva. Takže ten panel je zcela kompetentně a transparentně složen a z tohoto pohledu produkuje pro prezidenta republiky předvídatelné výsledky. Na rozdíl od minulosti, kdy nepochybně také prezidenti republiky měli nejrůznější poradce, které jim doporučovali nebo nedoporučovali tu či onu osobu. Tady aspoň vidíme, kdo se toho procesu účast a co samotný Ústavní soud je dostatečně pestrý a řekněme vyvážený.