Historie Plus

Politika a olympiáda: OH 1968 – Protesty proti rasismu v USA i okupaci Československa

Historie Plus

Politika a olympiáda: OH 1968 – Protesty proti rasismu v USA i okupaci Československa
Tommie Smith (uprostřed) z USA vyhrál olympijský sprint na 200 metrů v Mexico City 16. října 1968. Týmový kolega John Carlos (s číslem 259) skončil třetí

Plus

„Zdvižená pěst v černé rukavici není kdovíjak mírové gesto,“ konstatuje amerikanista Kryštof Kozák na adresu protestu amerických sprinterů na olympiádě v Mexico City v roce 1968. „Ale pro Afroameričany to bylo symbolicky velmi důležité. Že dokážou jednat ne jako utlačovaná menšina, ale mají svou vnitřní sílu a nebojí se ji projevit.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Olympiáda se odehrávala v jednom z nejdivočejších roků poválečné historie. Roku 1968 vzplanuly vášně, demonstrace i barikády v Paříži, v západním Berlíně a ve Spojených státech došlo dokonce ke dvěma politickým vraždám. Necelé dva měsíce před začátkem olympijských her vtrhli Sověti do Československa. Nedalo se očekávat, že Mexiko 68 za těchto okolností proběhne v poklidu a bez protestů. K poslechu Historie Plus vás vítá Jan Sedmidubský.

  • Politika a olympiáda.

  • Když jsme přáteli včera odcházeli o půl třetí ráno domů z našeho rozhlasového ústředí, to ready komunikací on, potkali jsme na ulici skupinu mládenců, kteří vyhrávali pod oknem jedné dívce. Jiný krásný mix chce. My jsme neodolali, zastavili jsme taxík a písničku pro vás nahráli. Misí vinu jim i krásným a statečným československým děvčatům Čáslavský, Dufkovi a družstvu našich gymnastek.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu