Hovory

Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka Votavová

Hovory

Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka Votavová
Smutek a trápí lidé řeší různě

Plus

Ve společnosti je dnes mnoho mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale neví, co s tím. Takovým žákům a studentům pomáhají týmy z projektu „Blázníš? No a“. „Snažíme se vnést lehkost do toho, že není nic špatného na tom být nějakým způsobem psychicky rozladěn,“ říká psychoterapeutka a vedoucí týmů Radka Votavová.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Listě někdy pocit, že stačí málo k tomu, aby se vaše křehká psychika zhroutila a vy jste se ocitli na psychiatrii. Možnost, jestli v tedy vzali dovolenku a oddychli si, ale prostě i šli za lékařem a zůstali doma v Brně. Zde je však mezi námi velmi mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale netušil, co s tím tímto žákem. A studentům středních škol pomáhají tak Mirko celý republiky týmy z projektu blázníš. No a vedle jejich sociálního pracovníka a psychoterapeutka Radka Votavová, Hostka hovorů. Od mikrofonu vás prý podsouvání vítá Tatiana Čabáková.

  • Radka, vítejte v hovorech. Dobrý den. Projekt blázníš. No a přišel do ČR před 17. rok. Mi přišel z Německa, kde ho vymysleli, překvapuje lehkost toho názvu blázni. No a v průběhu roku jsem totiž poznal a pár rodin, kde děti nalézají, začali bláznit anebo chovat zvláštně, jinak divně. A žádné lehké. No a v tom nebylo, naopak. Bylo to těžké pro všechny. Tak jako tam myslím, že to. No a no, my se snažíme hlavně vnést nějakou lehkost.

  • Toho, že není nic špatného na tom být v nějakým způsobem jako psychické rozladěn, že to není nic, co by člověka diskvalifikovalo, omezovalo v nějakém další budoucnosti. Že je to situace, s kterou se dá něco dělat, dá se s ní poradit a dá se s ní vlastně, i kdyby nešlo všechno úplně ideálně, tak se s ní dá žít plnohodnotný a kvalitní život, byť s nějakými omezeními a s nějakou jako prací sama se sebou nebo ve spolupráci s nějakou organizací nebo co s člověkem, který nás bude provázet, pomáhat nám, že to prostě není žádný jako konec všeho.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu