Jak to bylo doopravdy
Byl Josef II. dobrým císařem? A co to dobrý císař je, odpovídá otázkou historik Rak
Jak to bylo doopravdy
Plus
Na českém území zůstal název jednoho města, které připomíná císaře Josefa II. – je to Josefov. Většina památek ale byla zničena, což souviselo to s hysterickou vlnou, jejímž důsledkem bylo odstraňování všeho, co souviselo s monarchií. Zajímavostí je, že o pár desetiletí dříve tomu bylo zcela jinak. V proslulé knize Babička spisovatelky Boženy Němcové je zachycen příběh setkání s císařem Josefem II.
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historik Jiří Rak
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 8. 1. 2018
Přepis epizody
-
Tak tam byl pří truhlíček a v něm rodinné spisy, listy od dcer z Vídně. Malý sáček plátěný, plný stříbrných peněz poslaných babičce na přilepšenou od dětí. Dřevěná škatulka, v ní pět šňůrek granátů, stříbrný peníz s podobiznou Josefa, císaře a Marie Terezie. Když tu škatulku otevřela, říkávala vidíte, milé děti, ty granáty dal mi nebožtík váš dědeček k svatbě. A ten Tolar. Dostala jsem od Josefa císaře vlastnoručně. To byl hodný pán, pán. Dům bude i většinu z nich.
-
Pak se objevil v proslulé knize Babička spisovatelky Boženy Němcové. Císař Josef II. v dnešním, jak to bylo doopravdy, si budeme odpovídat na otázku byl Josef II. dobrým císařem? Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Zachytila spisovatelka Božena Němcová autentickou podobu vzpomínek na císaře Josefa II. v první polovině 19. století. Otázka pro hosta dnešního pořadu, historika doktora Jiřího Raka.
-
Ano, tak jsem si vezmu lilo opravdu.