Jak to bylo doopravdy
Jan Lucemburský – král cizinec, nebo obratný diplomat, který předběhl svou dobu?
Jak to bylo doopravdy
Plus
Čtrnáctiletý Jan Lucemburský, syn římského císaře, se oženil v roce 1310 s o čtyři roky starší Eliškou Přemyslovnou. Cesta k tomuto sňatku nebyla vůbec jednoduchá. Nepřál mu ani sám císař Ludvík. Situace v českých zemích tehdy byla daleko složitější. Jak to bylo doopravdy?
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historička Eva Doležalová
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 17. 4. 2017
Přepis epizody
-
Musel to být šok ocitnout se v českém prostředí. Mladý Jan Lucemburský až dosud vyrůstal v podmínkách, jaké snad jiní princové v Evropě neměli. Mimořádně vzdělaná babička a matka ho obklopovali péčí a starostlivostí až příliš. No vždyť byl jedináček, a to jako syn i vnuk. Poznal vysoce kultivovanou a vybranou dvorskou etiketu pařížského dvora. Byl vychován v představách o vznešené poslání panovnickém. Od útlého věku měl všechno, nač si vzpomněl. Mladého Jana Lucemburského od počátku doslova ohromovala neúcta a přímo neurvalost bojovných a pyšných českých pánů vůči královskému majestátu.
-
Píše Petr Hořejš.
-
Toulky českou minulostí. Jan Lucemburský se stal panovníkem v českých zemích ve svých 14 letech a panoval přes 35 let. V širokém povědomí je zapsán jako král cizinec. A tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je. Opravdu byl Jan Lucemburský králem cizincem? Ze studia zdraví Ivana Denčevová. Co vůbec toto označení král cizinec znamená? Je to dehonestující otázka na historičku doktorku Evu Doležalovou.