Jak to vidí...

Historik Stehlík: Na svatého Václava už se napojit nedokážeme. Blíž máme k Masarykovi

Jak to vidí...

Historik Stehlík: Na svatého Václava už se napojit nedokážeme. Blíž máme k Masarykovi
Svatá Ludmila a svatý Václav na vitráži od Alfonse Muchy ve Svatovítské katedrále

Dvojka

O přemyslovském knížeti a patronovi Čech a Moravy svatém Václavovi se ví hlavně to, co o něm říkají křesťanské legendy. Co se ale dá s jistotou tvrdit o Václavovi, reálném člověku a vladaři? A jak se svatováclavská tradice a legenda promítla do dalších osudů naší země i do nedávné historie?
Jan Burda, Michal Stehlík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Deváté. Zítra si připomeneme Den české státnosti a svátek sv. Václava, přemyslovského knížete a patrona Čech a Moravy. Svátek připadá na den jeho zavraždění asi v roce 935, podle legend za účasti Václavova bratra Boleslava. Jaký byl kníže Václav? Podle křesťanských legend to víme. Co se ale dá s jistotou tvrdit o Václavovi, reálném člověku a vladaři? A jak se svatováclavská tradice a legenda promítla do dalších osudů naší země i do nedávné historie. To je dnešní téma pro Michala Stehlíka, spoluautora podcastu přepište dějiny a historika z Národního muzea. Vítám vás. Dobrý den. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Dokáže tedy historie oddělit Václava, přemyslovského knížete a Václava světce? Jde to vůbec?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu