Laboratoř

Probdělá noc zvyšuje emoční stres, tlumí ho naopak hluboký spánek

Laboratoř

Probdělá noc zvyšuje emoční stres, tlumí ho naopak hluboký spánek
Spánek dětí (ilustrační foto)

Plus

Délka hlubokého spánku je zásadní pro prevenci úzkosti, po probdělé noci jsme k ní naopak náchylnější. Novou studii o tom publikovali odborníci z kalifornské univerzity. U skupiny osmnáctiletých lidí prokázali, že probdělá noc zvyšuje hladinu emočního stresu až o 30 %.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v našem pořadu vědců a herců. Začátek roku někdy patří předsevzetím. Věnujeme pozornost našemu životnímu stylu. Snad jako drobná inspirace či podnět poslouží i tento pořad, v němž bude řeč o rekreačním běhu, předškolácích u obrazovek a o hlubokém spánku. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Srdečně vítám v první novoroční laboratoři své vědecké hosty, neurofyziologa Františka Vyskočila. Dobrý den přeji molekulárního genetika a bio informatika Jana Pačese. Dobrý den. A spolu s námi se do debaty zapojí také herec Kajetán Písařovic. Hezký nový rok. V britském odborném časopise zaměřeném na sportovní medicínu vyšla studie, která hodnotí vliv běhu na zdraví a délku dožití. Její autoři prošli 14 existujících odborných prací a data, která v nich našly, se vztahují k reprezentativnímu vzorku více než 200000 lidí. Kdybychom se více věnovali běhu, byť jenom občas a rekreačně. Zdraví populace bude mnohem lepší a délka dožití jakbysmet. I u svátečních a pomalejších běžců, žen i mužů, kteří obléknou běžecké boty aspoň jednou týdně na méně než hodinu. Běh o 27 % snižuje riziko předčasného úmrtí. Jak to ta hodnotí a jak tuto zprávu ze souboru studií vnímají mí hosté? Slovo má prof. vyskočil na úvod.

  • Je známá věc, že fyzická aktivita je pro každého živočicha velmi důležitá. Dokonce i ti, kteří se pohybují velmi pomalu, jako třeba žralok grónský, který uplaval dva m za vteřinu, tak se dožiji 500 let. Jistě, to by nebylo špatné, kdyby nám třeba bych mohl prodloužit život na takovou tu dobu nebo ještě na delší. Ale pravda je taková, že skutečně i krátkodobá fyzická aktivita, pakliže zahrnuje poměrně velkou část naší svaloviny, je velmi dobrá. Já si vzpomínám na práci před asi 40 lety, kdy dokonce jedna minuta, pouhá jedna minuta kardiovaskulárního tréninku, to znamená intenzivního třeba blíží do schodů, už byla pozitivní v tom smyslu, že ti lidé byli zdravější než ti, co takovou aktivitu denně jednou vyběhnu schody nedělali.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu