Návraty do minulosti

Dva tisíce slov podepsalo více než 150 tisíc lidí. Přímočarost manifestu však komunistické vedení vyděsila

Návraty do minulosti

Dva tisíce slov podepsalo více než 150 tisíc lidí. Přímočarost manifestu však komunistické vedení vyděsila
Ludvík Vaculík

Rádio vašeho kraje

Počátkem roku 1968, během takzvaného Pražského jara, se dostali k moci v Československu reformní komunisté, jejichž cílem byly celospolečenské změny v naší zemi. Rychle získali sympatie veřejnosti, ale pro své záměry potřebovali ještě podporu elit.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • 2000 slov. Počátkem roku 1968 během tzv. pražského jara se dostali k moci v Československu reformní komunisté, jejichž cílem byly celospolečenské změny v naší zemi, rychle získali sympatie veřejnosti, ale pro své záměry potřebovali ještě podporu elit. Předseda Národní fronty František Kriegel proto oslovil členy akademie věd. Uznávaní vědci, jako například Otto Wichterle nebo Miroslav Holub, nadnesli hlavní teze prohlášení, které pak zformuloval spisovatel Ludvík Vaculík. Manifest nazvaný 2000 slov vyšel 27. června 1968 v mnoha denících. Text vyzýval k demokratizaci, varoval před zastavením reforem a dával obyčejným lidem návod, jak i v malém měřítku k obrodě společnosti přispět. Přímočarost manifestu však komunistické vedení vyděsila. Někteří dokonce vykřikovali zatím přijdou tanky. A měli pravdu. Po okupaci v srpnu 1968 čelilo mnoho signatářů 2000 slov perzekucím. Zmrazení své profesní kariéry se dočkali například Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Jiří Menzel nebo Věra Čáslavská. 2000 slov podepsalo více než 150000 lidí.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu