Návraty do minulosti

Kvůli tíživé robotě a osobní nesvobodě došla v roce 1680 sedlákům v Čechách trpělivost a povstali. Desítky z nich oběsili

Návraty do minulosti

Kvůli tíživé robotě a osobní nesvobodě došla v roce 1680 sedlákům v Čechách trpělivost a povstali. Desítky z nich oběsili
oběšenec

Rádio vašeho kraje

Byla druhá polovina 17. století, Třicetiletá válka dávno skončila, a lidem se přesto žilo pořád špatně. Šlechta stupňovala své nároky na životní úroveň, přestože jejích živitelů výrazně ubylo.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Selské povstání byla druhá polovina 17. století. Třicetiletá válka dávno skončila a lidem se přesto žilo pořád špatně. Šlechta stupňovala své nároky na životní úroveň, přestože jejich živitelům výrazně ubylo. Robota se stala nejtíživější povinností. Její objem velmi vzrostla. Za porušení hrozila pokuta a při vymáhání byla vrchnost nekompromisní. Pro poddané bylo stále obtížnější najít čas na obdělávání vlastní půdy. Vzrostla i osobní nesvoboda.

  • Obyčejný člověk se bez povolení nemohl vystěhovat z panství, poslat děti na studia nebo uzavřít sňatek. A tak v roce 1680 došla sedlákům v Čechách trpělivost. Využili toho, že císař Leopold první utekl před morovou epidemií z Vídně do Čech. Začaly mu předávat protestní petice a odpírali vykonávání robot. Proti povstání zhruba 150 panství nastoupilo vojsko. Nejvíc se bojovalo na bezdružickou. Zbraně byly účinnější než zemědělské náčiní, a tak armáda povstání potlačila. Neslavně skončili i předáci vzbouřenců. Desítky z nich oběsily a stovky dalších putovaly na nucené práce nebo do vězení.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu