Návraty do minulosti

Přemysl Oráč byl vyvoleným kněžny Libuše, která se rozhodla vládnout se svým mužem

Návraty do minulosti

Přemysl Oráč byl vyvoleným kněžny Libuše, která se rozhodla vládnout se svým mužem
Přemysl Oráč

Rádio vašeho kraje

„Běda mužům, kterým žena vládne!“ Tuto větu prý zvolal jistý vladyka v době, kdy v Čechách panovala kněžna Libuše. Možná si chtěl jen rýpnout, ale podle pověsti tím v podstatě inicioval založení rodu Přemyslovců.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Přemysl Oráč běda mužům, kterým žena vládne. Tuto větu prý zvolal jistý Vladyka v době, kdy v Čechách panovala kněžna Libuše. Možná si chtěl jen rýpnout, ale podle pověsti tím v podstatě inicioval založení rodu Přemyslovců. Kněžnu výrok zamrzel a rozhodla se přizvat na knížecí stolec jediného muže a společně s ním.

  • Vládnout. Jejím vyvoleným byl Přemysl, za kterým vyrazilo poselstvo. Cestu mu prý ukazoval Libušín. Bělouš výpravu dovedl až do míst, kde Přemysl právě oral pole. Dnes je v těchto místech obec stanice. Urostlý oráč vyslyšel přání kněžny a usedl po jejím boku jako kníže. Pověst o Přemyslu Oráčovi popsal kronikář Kosma s počátkem 12. století. Na památku bájného zakladatele rodu Přemyslovců obouvali čeští vládci jeho údajné lýčené střevíce a na rameno brali jeho mošnu. Tyto relikvie byly uloženy v knížecí komoře na Vyšehradě a panovníci je používali až do časů Václava čtvrtého jestli je pověst o Přemyslu Oráčovi pravdivá, se už dnes asi nedozvíme. V každém případě ji ale ve stanicích nedaleko Ústí nad Labem připomíná pomník z roku 1841, kterému vévodí Koch.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu