Návraty do minulosti

Stavebnice Merkur prošla rukama několika generací. Sehrála i klíčovou roli při výrobě kontaktních čoček

Návraty do minulosti

Stavebnice Merkur prošla rukama několika generací. Sehrála i klíčovou roli při výrobě kontaktních čoček
Vojta Kotek

Rádio vašeho kraje

Základem stavebnice Merkur jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu se sítí předvrtaných otvorů. Autorem stavebnice je Jaroslav Vancl, rodák z Benátek nad Jizerou.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Stavebnice Merkur. Tato stavebnice prošla rukama několika generací. Základem jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu se sítí předvrtaných otvor. Autorem stavebnice je Jaroslav Vancl, rodák z Benátek nad Jizerou, předchůdce Merkuru. Stavebnici investor představil Vancl už v roce 1920. Jednotlivé plechové dílky se tehdy spojoval i pomocí háčků a u dětí si velkou oblibu nezískaly. Vancl se však nevzdal a v roce 1925 přišel s inovací, kde háčkový systém nahradili šroubky a matičky. Nová stavebnice s barevně lakovanými díly, která dětem umožnila napodobit realistické konstrukce a různé stroje, dostala i nový název Merkur, slavila velký úspěch a stala se i výborným vývozním artiklem. Stavebnice stála dokonce u zrodu převratného vynálezu. Když Otto Wichterle musel z politických důvodů odejít z VŠ chemicko-technologické a pokračovat ve výzkumech v domácích podmínkách. Sestrojil si ze stavebnice Merkur sofistikovaný přístroj, který sehrál klíčovou roli při vynálezu.

  • Kontaktních čoček. Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu