Názory a argumenty

Libor Dvořák: Rusko používá hodně starých a nepřesných zbraní a je mu to jedno

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Rusko používá hodně starých a nepřesných zbraní a je mu to jedno
Zničené ruské armádní vozidlo u silnice Kyjev-Ovruč

Plus

Konec války na Ukrajině je zatím v nedohlednu, ale z jejího průběhu lze už dnes vyvodit některá obecnější ponaučení. Bojovou činnost obou stran konfliktu zkoumají vojenští analytici doslova po celém světě. Nebude přeháněním konstatovat, že na bojištích u Charkova, Severodoněcku či Chersonu se dnes píší nové učebnice taktiky a strategie pro vojenské akademie.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už od časů druhé světové války, ale možná ještě déle zůstává nesmírně důležitým prvkem vzdušná převaha. Aby jí bylo dosaženo, je třeba zničit protivníkovo letectvo a jeho pozemní i vzdušnou obranu. V tomto ohledu je ve výhodnější situaci Rusko, jehož početní i kvalitativní převaha je zřejmá už od počátku války. Totéž zejména v současné fázi bojů platí o dělostřelectvu, které je stále královnou války. Převahu Ruska lze tady vyjádřit poměrem 12 až 15 ku jedné. Právě proto se ukrajinský prezident Zelenskyj posledních ne domáhá, aby mu západ poslal nejméně 1000 houfnic a alespoň 500 tanků. Takové dodávky by pro další vývoj konfliktu mohly mít zásadní význam, i když sami o sobě by o případném ukrajinském vítězství nerozhodli. Nesmírně významnou roli v moderním válčení může sehrávat internet, jehož předobraz se rodil od konce 60. let zpočátku ve Spojených státech. Poslední dobou se po celém světě během válek či občanských nepokojů internet vypínal. Stalo se to třeba v Ázerbájdžánu v době druhé karabašské války či v Bělorusku za protestů koncem roku 2021. V rusko-ukrajinské válce se ovšem nic takového nestalo. Využívají ho obě strany a ani jedné se přitom nepodařilo paralyzovat informační síť protivníka. Současná rusko-ukrajinská válka se po desetiletích stala také prvním velkým ozbrojeným konfliktem, v němž se široce využívá moderních výzvědných prostředků, jako jsou satelitní snímky, výzvědné drony, klasické špionážní letouny. A to vše je doplňováno informacemi z internetu, popřípadě i ze sociálních sítí, které jsou využívány pro analýzu tzv. otevřených zdrojů. Přesné informace pak vytvářejí předpoklady pro využití vysoce přesných zbraní, jež umožňují stoprocentně likvidaci jakéhokoli cíle. Nevýhodou těchto zbraní ovšem je, že jsou velmi drahé a rychle docházejí. Důsledkem je, že zejména ruská strana užívá hodně starých a naopak nepřesných zbraní, což Rusy ovšem nijak nevzrušuje, protože jim je jedno, jaké cíle zasáhnout. Největším překvapením tohoto masivního souboje jistě je, jak málo výkonná a efektivně ruská armáda. Západní odborníci jsou často překvapení také tím, jak špatně je řízena. Přesto jsme ovšem i nadále nuceni předpokládat, že mnohonásobná materiální převaha může vést k ruskému vojenskému vítězství, byť za cenu vlastních vysokých ztrát. Ale to je Rusům tak jednu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu