Názory a argumenty

Luboš Kreč: Longevity aneb Je smrt nevyhnutelná?

Názory a argumenty

Luboš Kreč: Longevity aneb Je smrt nevyhnutelná?
Bryan Johnson se svým synem

Plus

Omezovat spotřebu alkoholu, jíst zdravě, víc se hýbat, držet půsty, otužovat se… Způsobů, jak být fit, je celá řada a lidí, kteří se o ně zajímají, přibývá. Minimálně v byznysových kruzích to je už pár let jedno z klíčových témat neformálních rozhovorů. Poslední dobou je ale doplňuje anglické slovíčko longevity čili dlouhověkost. A mnozí si vážně pohrávají s otázkou: Je smrt nevyhnutelná?
Luboš Kreč

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Omezovat spotřebu alkoholu, zdravě, více hýbat, držet půsty, otužovat se. Způsobů, jak být fit, je celá řada a lidí, kteří se o ně zajímají, přibývá. Minimálně v byznysových kruzích je to už pár let jedno z klíčových témat neformálních rozhovorů. Poslední dobou je ale doplňuje anglické slovíčko loni že vytyčili dlouhověkost a mnozí si vážně pohrávají s otázkou je smrt nevyhnutelná? Na Netflixu měl před pár dny premiéru dokument s názvem neumírej, který přibližuje život a snažení amerického podnikatele Briana Johnsona. Ten na sebe upozornilo před dvěma lety, když oznámil, že investuje miliony dolarů a bude na sobě experimentálně testovat přístupy a terapie s jediným cílem zvrátit stárnutí. Postupně se mu kolem sebe podařilo vybudovat oddanou komunitu čítající desítky 1000 lidí z celého světa včetně známých českých podnikatelů a podnikatelek. Dokonce nevím, slibuje recept na mládí. Sdílí s nimi tipy a triky, které na sobě zkouší, a samozřejmě za stovky dolarů prodává balíčky výživových doplňků. Celý jeho projekt má silný byznysový a marketingový podtext. Na druhou stranu je evidentní, že Johnson se skutečně snaží dokázat, že když má někdo dostatečnou vytrvalost a odvahu, lze i s téměř 50 lety jím tělem dělat zázraky. Dotýká se přitom tématu, které fascinuje především mladší, v technologickém světě vychovanou podnikatelskou generaci, a to jak pokořit s pomocí moderních technologií a nejnovějších vědeckých poznatků neúprosné biologické procesy. Navíc je to i svým způsobem lákavá představa. Tradičně se má zato, že aby byl člověk zdravý a hubený, musí se hodně hýbat a zdravě žít. Jenže to není vždycky skalou bytelné zdravou kariéru. Co kdyby se ale objevil recept, jak zhubnout a být fit jen díky pár pilulkám a používání nějakého zázračného zařízení. To přece zní jako ideál z 21. století. Je to také odraz toho, že v posledních dekádách jsme si zvykli na tak masivní technologický pokrok, že se může zdát, že v podstatě neexistuje nic, co by se s notnou dávkou úsilí, investic a inovací nedalo vyřešit. A lidé, kteří ve svém životě dokázali, že i v relativně mladém věku se dají překonávat velké překážky a vydělávat velké sumy. Jsou takovými výzvami mimořádně pokoušení. Někdy to získává až náboženské parametry. Zrovna Brian Johnson, který je aktuálně nejviditelnějším obhájcem těchto snah, se nijak netají tím, že v budování komunity, která bude šířit jeho vizi, vidí jeden ze smyslů svého počítání. Je to o to paradoxnější, že věda historicky stála v protikladu k náboženství, ale v moderní době se s ním začíná podivuhodně křížit a jde o formu techno optimismus, tedy víru, že rozvoj moderních technologií včetně umělé inteligence vyřeší problémy, které trápí lidstvo a se kterými si tak nějak nevíme rady. Nejde jen o zdraví a stárnutí, ale třeba i o klimatickou změnu. Výzvou ale je, abychom se kvůli víře, že jednou to půjde samo, nepřestali hýbat a nepřestali sami aktivně dělat něco pro to, aby se nám žilo líp.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu