Názory a argumenty

Marek Hudema: Banka není start-up, auto není počítač

Názory a argumenty

Marek Hudema: Banka není start-up, auto není počítač
Silicon Valley Bank (SVB)

Plus

Světové trhy se opět zatřásly a znovu se objevil přízrak pádu banky Lehman Brothers a světové finanční krize. Celé to tentokrát odstartoval krach kalifornské banky Silicon Valley Bank. Jenže tentokráte je to jinak. I když to samozřejmě může skončit stejně.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Světové trhy se opět zatřásli a znovu se objevil přízrak pádu banky Lehman Brothers a světové finanční krize. Celé to tentokrát odstartoval krach kalifornské banky Silicon Valley. Bek tím, že tentokrát je to jinak, i když to samozřejmě může skončit stejně případě Silicon Valley bank. Nejde o nějaké celosvětově rozšířené využití nových finančních produktů, jakým bylo tzv. balíčkování hypoték, i k předprodeji vedoucí k finanční krizi. Nyní jde o klasickou bankovní neopatrnost. Nová tu jen firemní kultura panty Silicon Valley. Banka totiž pěstovala přístup známý ze začínajících internetových firem. Management vytvářel dojem, že banka není obyčejnou bankou a udělat svět lepším. Cílem banky byl hlavní rychlý růst a opatrnost byla téměř neznámým pojmem. Banka pracovala hlavně se start-upy, které se ukládaly peníze a banka je pak investovala do nízko úročených dlouhodobých státních dluhopisů. Fungovalo to, dokud start-upy měli dost peněz a inflace byla nízká. Jenže pak začaly start-upy své prostředky hromadně vybírat, protože potřebovali peníze na svůj provoz. Státní dluhopisy ale nemohla banka dost rychle prodat, a tak ji najednou chyběla hotovost. Nikdo z jejích klientů nechtěl čekat, až se situace zlepší. Firmy urychlení vybírali své peníze, aby oni nepřišli sami. Nezkrachoval trik elektronických start-upů vše nějak zakamuflovat a najít investora bance nevyšel. Přišel bankrot. To padlo to. Podobně jako často dopadají výlety start-upů, jdu ne počítačového reálného světa. Například firma Theranos, pokoušející se vyvinul diagnostický přístroj na rozbor krve. Tu měla mimo jiné na to, že nelze zkoušet něco takového na pacientech s tím, že s časem se na přesné výsledky slabší. Podobně narazili i snahy o rychlý vývoj samořiditelných aut a nelze prostě takový vůz vypustit na silnici, pokud hrozí, že někoho zajde, a teprve pak o vylepšovat, což si musela uvědomit i známá firma Tesla. Zkrátka banka není start-up a to není počítačový program či počítač. Dobrou zprávou je, že to většina bank té nemá takové angažmá ve start-upech a víc dbá na řízení rizika. A také to, že Silicon Valley Payne není globálně velkou a důležitou bankou. Pokud svět nepropadne velké panice, žádný Limanovský moment a další finanční krize nehrozí. Taková menší panika už tu ale je.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu