Názory a argumenty

Marek Hudema: Takové kamarádství to bylo

Názory a argumenty

Marek Hudema: Takové kamarádství to bylo
Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že ministr Sergej Šojgu navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině

Plus

Bylo to velké kamarádství, ale zdá se, že je u konce. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který pózoval na fotografiích z lovu či rybaření společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, končí ve své funkci. Nahrazuje ho Andrej Bělousov, ekonom a místopředseda ruské vlády.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bylo to velké kamarádství a zdá se, že je u konce. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který pózoval na fotografiích z lovu či rybaření společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, končí ve své funkci nahrazují Andrej Belousov, ekonom a místopředseda ruské vlády. Proč přesně končí Šojgu, není jasné. Samozřejmě má na tom podíl to, že válka s Ukrajinou neprobíhá pak, jak Kreml plánoval, a navíc ještě nějakou dobu tvářil, že jsou válka vlastně až tak moc netýká a že ho nezajímá, což není pro ministra obrany zrovna na vyznamenání. Ministerstvo obrany nedokázalo zajistit armádě potřebné vybavení a je prolezlé korupcí. My na nižších úrovních a týká se to i Šojgua a jeho rodiny. Jenže to by v putinovské kartografickém systému až tak moc nevadilo. Spíš se spekuluje o tom, že se Šojgu občas příliš snažil velet armádě místo toho, aby hrál stafáž a nechal to na Putinovi, který rád komandu generály osobně. S Bělou způsobem takové potíže zřejmě nebudou. Bělou u sov je kompetentní technokrat, který na rozdíl od ní 100 honů odpočinku v obřích vila mongolském stylu. Raději sedí do noci u psacího stolu a úkoluje své podřízené. Na rozdíl od článku a také skutečně věří. Dávno věřil v to, že Rusko je obklíčené nepřáteli a Rusku nikdo nic dobrého nepřišlo. Zkrátka měl putinovské vidění světa možná ještě dřív než sám Putin. Jako jeden z mála ekonomů pak podporoval okupaci Krymu v roce 2014 i přesto, že z toho hrozily Rusku ekonomické potíže. Ostatně neshodne se prý se svým ekonomickým kolegy i v dalších věcech. Na rozdíl od nich prosazuje hodně velký vliv státu v ekonomice a konfiskaci příliš velkých zisků firmám jednotlivců. Není tak nadarmo označován za ekonoma sovětského střihu. Úkolem bylo osoba je zřejmě zlepšit zásobování armády, rozšířit ruský vojenskoprůmyslový komplex a napomoci militarizaci ruské ekonomiky. Zkrátka zvýšit válečnou výrobu a tím udolat západ. Jak Putin doufá, zápasy časem unaví, jeho podpora Ukrajině ochabne a pak padne i Ukrajinci, Bělorusové k tomu má přispět. Bude totiž zřejmě ochotně podporovat dlouhou válku bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na ruskou ekonomiku. Je to ten pravý muž pro opotřebovávají boje, ať už skončí vítězstvím či porážku. Ukrajinu tedy čekají těžké časy.

Ostatní také poslouchají