Online Plus

Čínští hackeři se dostali do síťových systémů v USA. „Internet bezpečný nikdy nebude,“ míní Koubský

Online Plus

Čínští hackeři se dostali do síťových systémů v USA. „Internet bezpečný nikdy nebude,“ míní Koubský
Programování, hacker (ilustrační foto)

Plus

Do citlivých systémů velkých amerických poskytovatelů internetového připojení se zřejmě dostali útočníci spojovaní s Čínou. Podle informací deníku Wall Street Journal šlo i o nástroje, které mohou na základě soudních příkazů využívat bezpečnostní složky k získání dat o internetovém provozu. „Pro operátory je to zásah na tom nejcitlivějším místě,“ hodnotí pro Český rozhlas Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Totožnost tvůrce Bitcoinu, průniky čínských útočníků do citlivých systémů ve Spojených státech, návrh na rozdělení Googlu a Nobelova cena za vývoj strojového učení. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází terč Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě u mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Natrénovali umělé neuronové sítě s využitím fyziky. Tak švédská královská akademie věd zdůvodnila udělení letošní Nobelovy ceny za fyziku dvěma počítačovým vědcům. John Garfield a Clinton ji získali za to, že položili základy pokročilého strojového učení, na kterém stojí dnešní umělá inteligence hop. Přitom princip neuronové sítě, ve které jsou všechny jednotlivé neurony propojený každý s každým, navrhl už v 80. letech minulého století, a to v riskantní, kterému se někdy přezdívá kmotr. A já jsem pak na základě této sítě vytvořil metodu, která se vysoce osvědčila například při strojovém rozpoznávání objektů na obrázcích. Podle Švédské akademie oba ve své práci využili nástroje známé právě z fyziky pece. Napadá mě tedy celá řada otázek, ale určitě bychom asi na začátku mohli trošičku zkusit vysvětlit, co vlastně oba pánové, pan Copperfield a pan Winton, udělal i na poli právě strojového učení. A za co vlastně tady byly Královskou švédskou akademií věd ocenění?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu