Pro a proti
Nízké platy akademiků jdou za univerzitami, míní náměstek. Ty jsou ale podfinancované, oponuje vedoucí katedry
Pro a proti
Plus
Nesou vinu za nespravedlivé odměňování univerzity a fakulty, nebo vláda? A můžeme se stát centrem vzdělanosti, jak chce premiér Petr Fiala, když naše veřejné výdaje na terciární vzdělávání jsou podle Eurostatu hluboko pod průměrem zemí EU?
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Hodina pravdy. Celostátní výstražná stávka za vyšší platy akademických pracovníků, která měla upozornit na nedostatečné financování vysokých škol, udeřila ve středu mezi 14. a 15. hodinou. Na některých fakultách Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se ovšem stávkovalo celý den. Stávkující požadují zvýšení rozpočtu univerzit příštím roce o nejméně tři miliardy korun. Ministr školství Mikuláš Bek za hnutí STAN ovšem takový požadavek označil za nereálný a plánuje přidat školám zhruba miliardu. Bude to stačit? Mají nebo nemají vysoké školy dost peněz? Umí je správně distribuovat tak, aby adekvátně odměnili akademické pracovníky.
-
Pro a proti Karolíny Koubové.
-
Já už vítám své dva hosty tady z vinohradského studia. Do brněnského studia náměstka ministra školství Jiřího Nantla z ODS. Dobrý den. Dobré ráno. A v dalším ze studií ČRo, a to olomouckém, je František Kratochvíl, vedoucí katedry asijských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Právě v Olomouci. Jeden z organizátorů stávky. Hodina pravdy. Dobrý den.