Ranní Plus

Středula: Nemůžeme si myslet, že lidé výrazně nad 60 let budou aktivně pracovat. Nejsou dost zdraví

Ranní Plus

Středula: Nemůžeme si myslet, že lidé výrazně nad 60 let budou aktivně pracovat. Nejsou dost zdraví
Josef Středula

Plus

Odboráři vyzvali Senát, aby odmítl vládní reformu penzí a vrátil ji s úpravami Sněmovně. Z návrhu chtějí mimo jiné vyškrtnout postupné zvyšování důchodového věku až na 67 let. „Moc bych si přál, aby byl věk dožití ve zdraví vyšší. Ale dnes je to 62 let. To je reálie. Nemůžeme si myslet, že občané ve vyšším věku budou schopni aktivně pracovat,“ kritizuje pro Český rozhlas Plus předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Český důchodový systém udržitelný bude, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi. Když si představíme, že ČR na důchody v této chvíli dává si osm a půl % HDP a při té nejhorší variantě bude asi 11 a půl % HDP. A v zemích kolem nás, myslím tím v tom světě západním, je to kolem 12 % a v některých dokonce i více.

  • A partnery. Téměř vám do toho vstupuji, pane předsedo, podle odhadů Národní rozpočtové rady to může být až skoro 13 % HDP. Kolik by Česko v polovině století?

  • Mohlo dávat na důchody, ale je to jenom v krátkém, relativně krátkém časovém období a potom to bude klesat aktuálně v období předtím i potom, takže to je opravdu jenom. Je to jedno zhoupnutí, které projde a bude záležet také na tom, do jaké míry jsme schopni do systému ty finanční prostředky vložit. Jestli budeme akceptovat, že lidé dostávají nízkou cenu práce, nebo ti cizinci, kteří u nás teď pracují a přišli ve velkém množství, tak dělají spíš za jak se řekne, zlámanou grešli. To znamená, že z toho taky příslušné nízký odvod sociálního pojištění do systému, tak se potom nemůžeme divit, když nezabezpečíme příjmy a ty ještě vyhazujeme oknem. Jako například rozhodnutí vlády o tom, že zaměstnavatelé budou platit snížené pojistné pro ty osoby, které budou mít kratší pracovní úvazky, tak se potom nemůžeme divit tomu, že systém tzv. se snižuje jeho udržitelnost. Ale český průběžný systém je velmi udržitelný dlouhodobě a zpochybňovat jeho roli v tomto případě více nezodpovědné, než se jeví.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu