Souvislosti Plus

Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a základ k němu se vytváří už v brzkém věku, míní odborník

Souvislosti Plus

Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a základ k němu se vytváří už v brzkém věku, míní odborník
dítě, čtení, kniha

Plus

Knižní série Harryho Pottera je tu letos s námi již 25 let. Příběh o kouzelnickém učni ovlivnil nejen děti, ale i dospělé po celém světě a přivedl je opět ke čtení. Jak je to možné? Proč dětský příběh zlákal i dospělé? Jak přivést děti ke čtení a jak je na tom obecně české čtenářství?
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je tu další díl Souvislosti Plus, debatního pořadu, ve kterém hledáme širší kontext aktuálního dění v politice, ekonomice, vědě i společnosti. A tentokrát se dotkneme fenoménu dětského čtení a čtenářství a čtení a čtenářství i potom v dalším věku. Co ho podporuje a co ho brzdí? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Souvislosti Plus.

  • Letos je to už 25 let od vydání prvního dílu Harryho Pottera, díla, které inspirovalo velké množství dětí a mladých lidí po celém světě ke čtení. O tomto fenoménu jsem proto mluvila s prof. Jiřím Trávníčkem z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. To je literární teoretik, historik a kritik, který se zabývá moderní českou literaturou a také čtením a čtenářstvím, se ptala jsem se ho, proč toho pohledu Harry Potter tolik zaujal dětské a mladé čtenáře.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu