Téma dne

Smlouvu s Polskem o Turówu by měla uzavřít až nová vláda, myslí si koordinátorka z Greenpeace

Téma dne

Smlouvu s Polskem o Turówu by měla uzavřít až nová vláda, myslí si koordinátorka z Greenpeace
Hnědouhelný důl Turów

Plus

Spor o těžbu v dole Turów se táhne už od roku 2015. Letos na jaře se Česká republika obrátila na evropský soud s tím, že těžba mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v Libereckém kraji. Soud nařídil Polsku těžbu pod hrozbou pokut zastavit minimálně do chvíle, než se spor podaří vyřešit. V Turówu se ale těží dál a Polsko zpochybňuje závaznost evropského práva. „Situace je opravdu vážná,“ konstatuje kandidát na příštího ministra životního prostředí Tomáš Tesař z TOP 09.
Šárka Fenyková

Hosty byli:
Michal Jemelka, editor zpravodajství, Český rozhlas Liberec
Tomáš Tesař, TOP09
Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR
Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, první porevoluční ministr životního prostředí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko a Polsko potřebuje více času na dosažení dohody o Turówu je česká strana vůbec jednotná a ví, co je pro občany v dotčené oblasti prioritou. Uzavře dohodu ještě současná vláda, nebo je to úkol už pro novou vládní koalici? A jak ambiciózní jsou vůbec plány pravděpodobné nové vlády v oblasti životního prostředí? Na to se zaměříme v tématu dne, kterým vás provede Šárka Fenyková. Téma dne.

  • ČRo před evropským soudním dvorem v Lucemburku se dnes bude řešit spor Česka a Polska o těžbu v dole Turów. Naděje, že by Česko mohlo žalobu na Polsko stáhnout ještě před zasedáním soudu, zhasla poté, co včera obě strany potvrdily, že potřebují na dosažení vzájemné dohody více času. Jednání teď pokračují telefonicky mezi dosavadním ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, zástupci českého ministerstva zahraničí a polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou. Připomeňme, že na evropský soud se obrátila ČR v únoru kvůli tomu, že provoz dolu ohrožuje mimo jiné zásobu pitné vody v Libereckém kraji. Evropský soudní dvůr pak v květnu nařídil Polsku těžbu pozastavit do doby, než rozhodne o oprávněnosti nebo neoprávněnosti této stížnosti. Polsko to ale odmítlo s tím, že by zastavení těžby mělo vliv na energetickou bezpečnost země. Unijní soud pak 25. září uložil Polsku pokutu půl milionu eur za každý pokračující den těžby. Podrobnosti teď přidáme s editorem zpravodajství ČRo Liberec Michalem Jemelkou, který spor sleduje. Dobrý den.

  • Hezké ráno.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu