On Air
Když velké město začne regulovat hazard, přesune se na okraj měst, říká geograf David Fiedor
On Air
Radio Wave
Proč se hazard na některých místech v Česku objevuje častěji než na jiných? Nebo jak se přesunuje v důsledku regulace? Na to jsme se ptali geografa z Univerzity Palackého v Olomouci Davida Fiedora, autora knihy Hazard v České republice. „Když zpravidla velké město začne regulovat hazard, nedochází celkově k jeho úbytku, ale jenom k přemístění,“ říká.
Eva Svobodová
Přepis epizody
-
Dobrý den, milí posluchači Radia Wave. Zdravím vás z Olomouce, kde jsem se právě potkala s geografem Davidem Fiedorem, který napsal knížku o hazardu v ČR.
-
Dobrý den. Krásný den. Zdravím vás. Od mikrofonu vás zdraví Eva Svobodová. My jsme se tedy potkali v Olomouci, kde vy působíte na katedře geografie. Ta knížka se věnuje celé ČR, hazardu v celé ČR. Vy jste ale Olomouci věnoval jednu samostatnou kapitolu. Proč? V čem je Olomouc, co se týče hazardu, výjimečná? Je nebo je nějak výjimečná v rámci ČR?
-
Velmi dobrá otázka. Ale moc je samozřejmě výjimečná, protože a nejenom tím, že tady působím, ale hlavně tím, že když se podíváme na ta velká populační velká města ČR, tak Olomouc patří mezi ta, řekněme stále ještě nejzasaženější města v ČR, co se hardwaru týče. To znamená, když si vezmeme nějaký ukazatel typu počet počet automatů hracích automatů v přepočtu na obyvatele, tak Olomouc minimálně v minulých letech patřila, patřila k té špičce.