Archiv Plus
Druhý týden „revoluce“ aneb On se toho nebál ani soudruh Gottwald
Archiv Plus
Plus
Pamětníci událostí v listopadu 1989 se shodují, že nebýt brutálního potlačení studentské demonstrace 17. listopadu, nedaly by se věci do pohybu. Shodují se ale ještě v jednom: To podstatné se začalo dít až ve druhém týdnu.
David Hertl
Přepis epizody
-
Archiv plus.
-
Počítáme tedy v závěru roku s tím, že v potravinářském sortimentu bude nadále stabilní nabídka. Očekáváme plynulé uspokojování poptávky. U jižního ovoce jsou zdroje stejné jako v minulém roce. Tady si myslíme, že stabilitu trhu jednoznačně zdržíme. Zdroje na to jsou, ale zas. Otevřeně řečeno, u průmyslového zboží je poptávka daleko vyšší a nedokážeme uspokojit všechny zájemce. Opět byly pro obchod vyčleněných mimořádné prostředky pro dovoz spotřebního zboží. Je jich výrazně méně, než tomu bylo v minulém roce a my jsme směrovali vysloveně na řešení deficitu u položek, kde domácí výroba nestačí pokrýt vnitřní trh, kupříkladu u textilního zboží jsou orientovány na dovoz pleteného bavlněného prádla, pleteného vrchního ošacení, u obuvi na dovoz i pánské a dámské celoroční kožené obuvi u průmyslového zboží na zlepšení nabídky a dovoz praček, automatický mrazniček, barevných televizních přijímačů, fotomateriál budou Vánoce, a tak je třeba nakoupit dárky. A protože není moc z čeho vybírat, nakonec se něco doveze. Asi takové bylo poselství náměstka ministra obchodu a cestovního ruchu Jaroslava Ilchmann a koncem listopadu 89 posluchačům Československého rozhlasu. Aby ti mladší pochopili, zboží ze zahraničí se do Československa dováželo prostřednictvím státních podniků zahraničního obchodu a ty měly k dispozici jen takové množství tvrdé valuty, které jim komunistická strana povolila využít. A protože dolarů bylo málo, tak se málo nakupovalo. A když už se nakupovalo, tak zase jen to, o čem strana a vláda rozhodla. To byla malá ochutnávka z toho, co vám dnes nabídnu v pořadu archiv + s podtitulem on se toho nebál ani soudruh Gottwald. Projdeme se důležitým druhým týdnem toho, čemu dnes říkáme listopadová revoluce roku 89, tedy dny od 24. do 30. listopadu. Čekají nás samé důležité věci. Pád Jakešova vedení komunistické strany, milionová demonstrace v Praze na Letné, generální stávka. A to vše promícháno nekončící společenskou debatou na téma co a jak dál. Příjemný poslech přeje od mikrofonu David Hertl.
-
Díky skokům v té Kuchtová. Ten jsem si dodala před malou chvílí tuto důležitou zprávu. V 19 hodin se na mimořádném zasedání ústředního výboru komunistické strany Československa. Já jsem doslova soudruh Miloš letos usedne na výboru, že on osobně jsme ostatní členové předsednictva a sekretariátu ústředního výboru Komunistické strany Československa se dohodl pohledávek dispozici své funkce na dubnový sjezd. Borno. No to je to do mé strany poděkovat ústředního výboru za podporu, kterou dosavadnímu vedení v tuto tu cestu toho ven oknem se bude ne. Stranické orgány k tomu, aby proces přestavby a demokratizace se uskutečňoval, rozhodně nepůjde. Do večerního zasedání bude posouzeno kádrové návrhy, které předloží volební komise a potom se uskutečnilo tajné volby. Do diskuse si místo přihlásilo více než 30 členů a kandidátů ústředního výboru Komunistické strany Československa. Tolik zpráva, kterou před malou chvílí vydala československá tisková kancelář.