Archiv Plus
Jak Ferdinand Peroutka v 70. letech zhodnotil bolševismus? Poslechněte si jeho dobový rozhovor
Archiv Plus
Plus
Jako mladý muž se chtěl Ferdinand Peroutka stát literárním kritikem. Tehdy mu učarovala ruská literatura. Jak ale sám později zjistil, realita Sovětského svazu a bolševismu byla jiná, než si mohl kdy představovat na základě četby. Se svými postřehy o bolševismu se svěřil v 70. letech redaktorovi Svobodné Evropy Jiřímu Kárnetovi. V pořadu Archiv Plus si můžete tento rozhovor poslechnout. Pořadem provází publicista Ivan Štern.
Ivan Štern
Přepis epizody
-
Počátkem 70. let minulého století vedl redaktor Jiří Karnet s Ferdinandem Peroutkou, bývalým šéfredaktorem přítomnosti a později ředitelem stanice Svobodná Evropa, sérii rozhovorů o první republice, o komunistickém převratu v roce 948, o poúnorovém exilu, v neposlední řadě o ruské okupaci Československa v roce 968 a o zlu jí vyvolaném. U mikrofonu ČRo se Ivan Štern zaměřil na na led, který Peroutka zastával jako opravdový znalec Ruska. Po tom, co jako politický publicista pochopil, že ani to nejzevrubnější znalost ruské literatury bezesporu vynikající nedává nahlédnout podstatu Ruska jako takového.
-
Archiv.
-
Jako mladý muž měl Peroutka ctižádost stát se literárním kritikem, tu a tam se dokonce pustit i do napsání uměleckého díla. Učarovala mu ruská literatura. Jenže náhoda tomu chtěla, že se z původně zamýšleného literárního kritika stal politický publicista. Teprve pak například u ruského bolševismu seznal, že znalost ruské literatury mu ještě zdaleka zevrubné poznání Ruska nemusí otevřít.