Archiv Plus

Luděk Pachman. Šachista, který si stál za svým. Až do krajnosti

Archiv Plus

Luděk Pachman. Šachista, který si stál za svým. Až do krajnosti
Československý šachový mistr Luděk Pachman v roce 1952

Plus

Vedle hokeje byly šachy ve druhé polovině 20. století hrou, na které si bylo možno uspokojivým způsobem „honit triko“ a dokazovat ideologickým soupeřům, že jejich systém nestojí za nic, kdežto ten náš dokáže vychovat a zaplatit geniální mozky. Jména jako Bobby Fischer nebo Boris Spasskij obíhala planetu a budila respekt. I socialistické Československo mělo svou hvězdu – Luďka Pachmana.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsou k nejvýznamnějším českým šachistou. Dva. Ve své době dokázal držet vyrovnanou bilanci i s takovými osobnostmi, jako byl třeba slavný Američan Boby Fischer. Šachový velmistr Luděk Pachman patřil do výkladní skříně komunistického Československa. Ale všeho do času. Zatímco před srpnem 1968 patřilo jméno Luďka Pachmana k těm obdivovaným. Uplynulo pár měsíců a z Pachmana se doma stal zrádce. Po tom všem lze najít doklady v archivu ČRo. Pusťme se do toho. Já jsem Jan Sedmidubský a přeji vám všem inspirativní poslech po celých 24 minut.

  • Archiv.

  • No jo, babi, Fischerovi bych mohl napsat celé romány, poněvadž jsem svého času byl snad jediný šachisté na světě z té dimenze nehádal, které. My jsme si dost rozuměli a dost jsme toho zažili společně. Byl to člověk zvláštní. Šachy pro něj byla náplň celého života. My jsme například seděli 1 1 nočním lokálu v Port.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu