Archiv Plus

Miroslav Kusý: Chartistou v Bratislavě

Archiv Plus

Miroslav Kusý: Chartistou v Bratislavě
Miroslav Kusý

Plus

Prošel si klasickou cestou od reformního komunisty přes disidenta k obhájci demokracie. Politolog, filozof, publicista, vysokoškolský pedagog, rektor Univerzity Komenského v Bratislavě a jeden z nemnoha signatářů Charty 77 na Slovensku Miroslav Kusý zažil leccos z historie moderního Slovenska.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Muž, který byl u toho, když Gustáv Husák prohlásil, že ví, jak se vypořádat s okupací Československa. Jeden z mála signatářů Charty 77 na Slovensku, muž, kterého propustili z vazby těsně před listopadem 89. Politolog a vysokoškolský pedagog, rektor Komenského univerzity v Bratislavě a také možno říct pravidelný bratislavský dopisovatel Svobodné Evropy a později Československého rozhlasu. To všechno byl Miroslav Kusý, jehož společnosti strávíte příští minuty. Inspirativní poslech s archivními nahrávkami vám přeje Jan Sedmidubský.

  • Archiv.

  • Není účelem tohoto pořadu vypravit životopis jednoho z nejvýznamnějších slovenských disidentů komunistické éry. Jenom stručně připomenu, že Miroslav Kusý patřil k té generaci a k té skupině odpůrců Husákova režimu, kteří původně v komunismus věřili, ale rok 968 jim otevřel oči. Víc než důrazně. Abychom pochopili prostředí, do kterého se Miroslav Kusý narodil, je dobré si poslechnout něco o jeho rodičích a také cestě, která ho začátkem 50. let zavedla na studia do Prahy. Nahrávka pochází z archivu paměti národa a vznikla v roce dva 1015. Ta rodina byla prý dobře ně Robotnická v tom období Lavicová. Otec byl člen komunistické strany, matka Bolan jako sociálně demokratickou ženskou spolku anebo nějaké ženské organizací sociálních demokratů. A kupodivu v té, když to tak je, mám v tom bez problémů fungoval sociální demokrat. Ještě. Já jsem nevolil tak nějak všelijak. A on zvolil za Slovenského štátu vězněný, protože roznášel nějaký komunistický leták. Je první máj a má i díly. Dostal rok vězení a matka byla totiž odsouzena. Ale nemohli teď ještě fašisti ji uzavřít, protože mala dvě malé děti. Potom už komunisti si s tím problém měrou, ale tehdy to ještě takto fungovalo, že advokát je hovorový, se nebojte. Hrozně moc za to, kde na ně vzali. Chodil jsem tu v Bratislavě do škol a na gymnázium jsem se dostal. A s ním naloží. Já jsem potom, když jel do Prahy na vysokou školu, politický a hospodářský vjezdem a odporu celek tedy jedny určitě ano. A já k tomu inklinoval. Tedy byla tak bouřlivá doba? Velmi hodně jsem ani na gymnáziu politizovalo a diskutovalo problematiky, která tedy hárala to na Slovensku a v Československu, takže byl jsem dost takto angažovaný a zrovna mění levicovou orientovány, takže s takovým rodokmenem se mi šil do Prahy na tu vysokou školu. Politicky a hospodářsky věk to reálné. Zakrátko zanikla. Lenčo vznikla obory Rosatomu stolové. Akademik štol byl rektor o tyto školy tak tedy známý komunistický ideolog, ale o něco také. Takže po druhém ročníku jsem tady šel na filozofickou fakultu v Praze.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu