Archiv Plus
Pod vedením komunistické strany, je klid, mír a práce. Poslechněte Rozhlasové noviny z 1. ledna 1956
Archiv Plus
Plus
Archiv Českého rozhlasu nabízí zájemcům o historii nejednu zajímavost. Třeba ucelenou řadu Rozhlasových novin, tedy půlhodinového zpravodajství, které se vysílalo každý den na stanici Praha.
David Hertl
Přepis epizody
-
Čím by mělo být rozhlasové zpravodajství souhrnem událostí doma a ve světě nebo zábavou? Možná vás překvapí, že toho, čemu v posledních letech říkáme infotainment, tedy podávání zpráv zábavnou formou, užíval Československý rozhlas ve svém hlavním zpravodajství v 50. letech. Jak to vypadalo, to vám připomene následující pořad, u jehož poslechu vás vítá David Hertl.
-
Archiv plus.
-
Když v únoru 994 začala vysílat první celoplošná soukromá televize v ČR, byly její diváci překvapeni, jak přitažlivé může být sledování večerního zpravodajství. Intelektuálové se smáli a tvrdili, že o zpravodajství nejde, že jde především o zábavu. Ale pravdou bylo, že tehdy jediný konkurent této soukromé televize, totiž televize veřejnoprávní, dokazoval, že veřejnoprávnost může být i pěkně nudná. Diváci soukromé televize si dělali legraci z legendárních zvířátek, která se na konci jejího zpravodajství objevovala, ale nedošlo jim, že toto všechno existuje i ve světě seriózního zpravodajství. Vždyť pravidelní posluchači rozhlasových novin 70. a 80. let dobře znali tzv. tečku za zprávami, do které občas spadla zajímavost z vědy nebo kultury, ale třeba i informace, že ministr vnitra na Štědrý den poobědval s příslušníky Pohraniční stráže. Pravdou totiž je, že pokud zrovna nemuseli rozhlasové noviny vysílat půlhodinové projevy nejvyšších představitelů komunistické strany, tak šlo o celkem dobře udělané zpravodajství, ovšem velmi dovedně prokládané různými komentáři poznámkami, aby posluchač hned měl jasno. Rozhlasové noviny se v archivu ČRo uchovaly v ucelené řadě od roku 968 a jsou jedinečným zvukovým dokladem o tom, co se každý den dělo, a také toho, jak se přístup a rozhlasu ke zpravodajství měnil. Jen že rozhlas má ve svém archivu také jednou, troufám si říci, perlu. Jsou to rozhlasové noviny z prvního ledna 1956. Jsou neuvěřitelnou ukázkou toho, jak bylo možné propojit zpravodajství se zábavou a ideologií. A jsou také důkazem toho, že tři roky po smrti Stalina a Gottwalda se rétorika komunistickou stranou ovládaných sdělovacích prostředků.