Archiv Plus

Wericha 28. říjen 1918 nedojímal. Nejedlý zas tvrdil, že šlo o velkou zradu buržoazie

Archiv Plus

Wericha 28. říjen 1918 nedojímal. Nejedlý zas tvrdil, že šlo o velkou zradu buržoazie
„Už jsme si mysleli, že naše divadlo zanikne, aniž by ho viděl Jan Werich,“ říká Zdeněk Svěrák

Plus

„Nedojímalo mě to. A nedojímá mne to dodnes,“ řekl Jan Werich v roce 1969, když hovořil o 28. říjnu 1918. Klíčový den našich dějin prožil v Praze a tak byl u všeho, co se tehdy stalo. Důvodem jeho ambivalentního postoje může být věk, protože Werichovi tehdy bylo jen 13 let.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jednomu bylo 40 a byl prof. na pražské univerzitě, druhému bylo 20 a vracel se z válečné fronty domů do Prahy. A třetí byl třináctiletý kluk, který si prostě jen užíval ta správná klukovská léta. Historik Zdeněk Nejedlý, lékař Karel Steinbach a budoucí legenda českého herectví Jan Werich. Jak vzpomínali na 28. říjen 1918 v archivech ČRo a Rádia Svobodná Evropa po tom pátral a dobrý poslech přeje David Hertl.

  • Plus.

  • Je za námi opět jeden z 20. 8 míří. Kdo by byl kdysi pomyslel jména zná starší, který jsme prožili ten první, původní 28. říjen 1918, že budeme i toho dne, kdy vzpomínat s tak smíšenými? Ano, protikladnými. Pocítí jako vzpomíná tehdy ne vířivé, přímo uchvacující strhující radostí, ještě když zaplavila všechny. Neklid, ale tím větší trpkosti dnes, vzpomeneme-li to, mohlo být. Jaké zklamání z nich ceníte toho dočkají ti, co to stálo lidí, utrpení i jiných ztrát, než mi konečně 28. října učinil i to, čím je na dnes nebo znárodnění, nástupu k jiné opravdu nové a lepší.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu