Co vás zajímá
Demonstrace ve Varech byly masivní. Účastnily se jich tisíce lidí, vzpomíná Kotek
Co vás zajímá
Plzeň
Přední organizátor protestů v Karlových Varech Jiří Kotek se v rozhovoru podělil o své vzpomínky na listopad 1989. Pro Kotka byla sametová revoluce výjimečná svou historickou důležitostí i způsobem, jakým probíhala. „Přechod od totalitního režimu k demokracii probíhal bez většího násilí, což považuji za ojedinělý moment v dějinách,“ říká Kotek.
Radim Jehlík
Přepis epizody
-
Hezký den. Protože se blíží výročí 17. listopadu, také ČRo Karlovy Vary toto důležité datum nemůže ve vysílání ignorovat. Zvlášť když letos uběhne 30 let od této události. Někdejší disident Jiří Kotek patřil v listopadu 1989 mezi hlavní organizátory protestních mítinků v Karlových Varech. Jeho jméno patří v lázeňské metropoli dodnes mezi symboly revolučních změn v naší společnosti, takže je jasné, že jsme nemohli pozvat nikoho jiného. Hostem pořadu, co vás zajímá v těch následujících minutách, bude právě Jiří Kotek. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den.
-
Co všechno pro vás dneska s odstupem času znamená 17. listopad 89?
-
Velice zásadní zvrat. Nikdo to nemá rád, že to byla komedie a že to nebylo nic, ale byla to opravdu revoluční změna a byl to pád totalitního režimu, komunismu. A paradoxně s takto velkým odstupem 20 let dneska vidíme, z čeho jsme se zachránili. Podíváme-li se na východ od nás, tragický vývoj v Rusku, na Slovensku vývoj samozřejmě jsou staromilci páté kolony. Můžeme říkat takový ty, co s Rusem a vždycky to měli, vždycky, věřili v tom ten komunistický, tu mantru ideologickou, že tak co třeba lidská společnost někam směřuje perspektivně, ale i k vývoji. Čas z každý z nás, co vidím kolem sebe, vidíme, že to je nesmysl nerealizovatelný a nerealizovatelný. Jsme lidi od pánaboha stvořený k nějakému přemýšlení, svobodě, volnosti, pohybu všeho druhu, tak to tak nemohlo fungovat tak, že zásadní revoluční změna, to, že byla sametová, že byla bez krve. No, to je bonus navíc, který nám závidí celý svět.