Dvacet minut Radiožurnálu

Alžběta II. provedla Británii sedmi dekádami společenských změn, byla absolutně oddaná. Od Karla III. se dají očekávat změny, míní politolog Bičan

Dvacet minut Radiožurnálu

Alžběta II. provedla Británii sedmi dekádami společenských změn, byla absolutně oddaná. Od Karla III. se dají očekávat změny, míní politolog Bičan
Britská královna Alžběta

Radiožurnál

Jaké změny očekává Velká Británie po smrti královny Alžběty II., která zemi provedla sedmi turbulentními dekádami? V čem se nastupující král Karel III. liší od své matky a jaká témata může během vlády vznést? Co stojí za popularitou, kterou panovnice získala i v České republice? Hostem Vladimíra Kroce byl politolog a odborník na politické dění ve Velké Británii Marek Bičan.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaká éra končí smrtí britské královny Alžběty druhé? Jak tato osobnost ovlivnila světovou politiku? Co lze očekávat od vlády jejího syna Charlese, tedy krále Karla třetího.

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes politolog Marek Bičan z Masarykovy univerzity, odborník na politické dění ve Velké Británii. Dobrý den. Dobrý den. Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta. Druhá. Za svého panování od roku 1952 zažila 15 premiéru a premiéry, kteří se vystřídali v Downing Street, sedm papežů ve Vatikánu, 13 amerických prezidentů a šest různých filmových představitelů. Agenta 0 0 7. James Bond. A jaká éra její smrtí končí?

  • Končí éra, ve které byla. Ona byla vlastně v podstatě její vláda překlenovala tu dobu, kdy Británie ještě měla obrovské impérium, byť Indie byla kolonizována nebo respektive byla jí udělena nezávislost v roce 1947, čili ještě pět let před nástupem jejího veličenstva, královny Alžběty druhé, na trůn. Ale byla to éra, kdy Británie byla jednou ze tří, byť řekněme o něco menší, ale prostě jednou ze tří hlavních světových velmocí. A potom ten vlastně symbolický konec britského impéria, kdy v roce 1997 byl Hongkong předán zpátky Číně nebo vrácení Číně, tak vlastně ona provedla zemi, byť nikoli z Downing Street, ale z Buckinghamského paláce, tak ona vlastně provedla zemi tady z tohoto, z tohoto, z tohoto světového postavení do vlastně moderní země kosmopolitní a vlastně Británie za jí vlády se obrovským způsobem proměnila.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu