Dvacet minut Radiožurnálu
Běžná diplomacie nepomůže. Buď protivníka uplatíme, nebo ho budeme dál bombardovat, říká Romancov o útocích v Rudém moři
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Spojenecké síly vedené USA a Británií se snaží obnovit bezpečnost plavby v Rudém moři. „Nezbytnost svobody námořní plavby potvrdily obě světové války, takže je naprosto srozumitelné, že námořní mocnosti, ať už historické nebo současné, mají tento cíl jednoznačně daný,“ říká politický geograf Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a odborník na námořní právo Michael Romancov.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Spojené státy a Velká Británie minulý týden zlikvidovali část útočné kapacity Húsíů, kteří už tři měsíce napadají lodě plující Rudým mořem. Jak souvisejí útoky Húsíů s ofenzivou Izraele proti Hamasu v pásmu Gazy? Může operace spojenců obnovit bezpečí lodní dopravy v Rudém moři, když husitské útoky pokračují?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a odborník na námořní právo Michal Romancov. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze. Dobrý den. Rozhovor předtáčíme v pondělí dopoledne v 11 hodin. Jak víme, USA a Velká Británie s pomocí Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska provedli minulý týden údery z moře a ze vzduchu na pozice povstaleckých Húsíů v Jemenu. Jaký je tedy cíl této spojenecké akce?
-
Deklarovaným cílem této akce je obnovit bezpečnost námořní plavby, což je jedno z nejdůležitějších podmínek vlastně fungování moderního světa. Tím nemyslím jako světa pouze v 21. století, ale vlastně z hlediska mezinárodního námořního práva, potom mezinárodního práva se ta představa svobody námořní plavby objevuje už někdy v 17. století. Potvrdil i nezbytnost svobody námořní plavby, obě světové války. Takže je naprosto srozumitelné, že ty námořní mocnosti, ať už historické nebo současné, v prvé řadě tedy Spojené státy mají vlastně tento cíl jednoznačně daný. Mají, řekněme odpovědnost za udržení svobody námořní plavby právě z titulu té obrovské námořní moci, těch kapacit, které mají k dispozici.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Britská ponorka HMS Alliance válku nezažila, ale umí o ní vyprávět
Zápisník zahraničních zpravodajů
-
Prohibice nefunguje, naopak zhoršuje situaci, myslí si o zákazu HHC Michailidu z Pirátské strany
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Jan Cempírek: Putující cédéčko
Rozhlasový sloupek
-
Chcete se stát kapitánem na lodi? Poradíme vám, jak na to
Host Dopoledního expresu
-
Libor Dvořák: Zelenského jachty
Názory a argumenty
-
Historik k brexitu: Spor Británie a Francie o rybolov se zdá přehnaný, má ale symbolický význam
Svět ve 20 minutách
-
Loď Clione
Vědecká dobrodružství
-
Válka světů. Díky rozhlasové mystifikaci lidé věřili invazi mimozemšťanů
Příběhy z kalendáře
-
Tomáš Klvaňa: Reakce Francouzů je přehnaná. Kontrakt na ponorky mezi USA a Austrálií je strategický
Téma dne
-
Anglicky se naučí každý. Chce to ale zvládnout těžký začátek
Radioporadna