Dvacet minut Radiožurnálu

„Děravé“ CHKO Krušné hory je kompromis. Kácení starých bučin omezuje, říká šéf Agentury ochrany přírody Pelc

Dvacet minut Radiožurnálu

„Děravé“ CHKO Krušné hory je kompromis. Kácení starých bučin omezuje, říká šéf Agentury ochrany přírody Pelc
Krušné hory na podzim

Radiožurnál

Stanou se Krušné hory v dohledné době novou chráněnou krajinnou oblastí? Proč je z návrhu ochrany vyjmuto území kolem Klínovce a Plešivce? „My jsme zvažovali, jestli Klínovec, který je protkán sjezdovkami, lanovkami a různými objekty, má nebo nemá být do CHKO zahrnut. Z hlediska praktické ochrany přírody tam racionalita začlenění nebyla,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Mají krušnohorské obce důvod se obávat zkomplikování administrativy?
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stanou se Krušné hory v dohledné době novou chráněnou krajinnou oblastí? Proč je z návrhu ochrany vyjmuto území kolem Klínovce a Plešivce? Mají krušnohorské obce důvod obávat se, že jim vznik chráněného území zkomplikuje administrativu.

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Dobrý den. Hezké odpoledne. Náš rozhovor natáčíme po 15. hodině. Na konci července předložilo ministerstvo životního prostředí záměr vyhlásit chráněnou krajinnou oblast Krušné hory. Má chránit 170 km dlouhé území na unikátní, od okolí odloučené náhorní plošině s přirozeným lesy, horskými loukami a památkově cenný mi vesnicemi. Kdy by měla vzniknout?

  • Ten proces vyhlašování je samozřejmě poměrně dlouhý, protože se jedná o v podstatě jedno z největších velkoplošných chráněných území v ČR. Pakliže by vzniklo v současnosti po tom oznámení přijímá ministerstvo životního prostředí připomínky a námitky k záměru i k vlastní zonaci. Ty připomínky k vlastnímu záměru mohou obce i kdokoliv jiný vznášet tři měsíce po tom oznámení. K té zonaci měsíc, takže k té proces je, tak to asi prostě nastartována, aby objektivně se posoudili ty záměry, všechny bude vyhodnocen, posouzen a potom v případě, že se podaří nějaký proces z hlediska správního vypořádání jazz dobré kondici, tak když bych byl optimistou, tak by se mohlo k tomu vlastnímu vyhlášení nebo zvážení vyhlášení přistoupit za rok až za dva, a to na vyhlášení provádí vláda nařízením. Já bych chtěl říci, že Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, konkrétně moje osoba, byla zmocněna panem ministrem, abych prostě předjednal ty podklady s dotčenými subjekty, zejména samosprávami, což bylo 67 obcí a kraje. Samozřejmě ještě další subjekty, což přinesl spolu poměrně dost jednání. Řekl bych, že jich bylo asi 150. Drtivé většiny jsem se jich zúčastnilo, takže si myslím, že to CHKO by mohlo vzniknout, když bude to všechno pozitivně naladěno.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu