Dvacet minut Radiožurnálu
Důchody míří k udržitelnosti, proto můžeme zpomalit tempo zvyšování důchodového věku, obrací Jurečka
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Kdy půjdou dnešní čtyřicátníci a padesátníci do penze? Proč se ministerstvo práce rozhodlo tempo zvyšování penzijního věku zmírnit? Není správné zvyšovat odchod do důchodu podle průměrné doby dožití? „Bude to o jeden měsíc mezi populační ročníky maximálně, nikoliv o dva měsíce jako v původním návrhu. Pokud se ale ukáže, že se nenaplňuje prognóza dožití, může se stát, že mezi ročníky zvýšení ani nebude,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Volit nebudou dnešní padesátníci a čtyřicátníci odcházet do důchodu. Proč nakonec koalice navrhuje mírnější růst věku pro odchod do důchodu, než o kterém politici mluvili v posledním roce. A už jste předseda lidovců definitivně rozhodl, jestli bude na podzimním sjezdu znovu kandidovat do čela strany. Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Dobrý den. Vítejte v našem sněmovním studiu. Dobrý den.
-
Předesílám, že vzhledem k vašemu nabitému programu předtáčíme náš rozhovor už dopoledne, takže na případné pozdější informace nemůžeme reagovat. Včera začala schůze sněmovny, která by měla mimo jiné ve druhém čtení projednat delší čas změny penzijního systému. Její součástí je růst věku pro odchod do důchodu. Vy jste na konci srpna avizoval, že to zvyšování nakonec bude mírnější, než jste původně navrhoval. Zatímco v tom původním návrhu se věk pro odchod do důchodu měl odvíjet od prodlužování doby života a růst až o dva měsíce za rok, tak ten nový návrh neřeší dobu dožití. Automaticky posouvá hranici pro odchod do důchodu o jeden měsíc za rok. Proč přicházíte s touto změnou?
-
My jsme vyhodnotili vlastně veškeré dopady jak této důchodové reformy, kterou teď projednáváme, i těch dvou změn, které jsme dělali v těch předchozích dvou letech, to počítali s menu aktuálnější data a vlastně ten cíl, to znamená nastavit ten průběžný systém důchodový tak, aby byl co nejvíce o držiteli do budoucna, po něm velmi dobře, a proto jsme si mohli dovolit udělat tuto úpravu u tématu, které asi nejvíce jí bytu společností a udělat ten posun té hranice věku odchodu do důchodu mírnější asi dvou měsíců na jeden měsíc. Takže po to, jak je vyvažován, je balancování mezi tím tou zodpovědností za ten systém a jeho dopady do státního rozpočtu v těch budoucích letech, někdy po tom roce 2030 35 a dále. A mezi tím, jak samozřejmě je to je vnímáno společnosti tak jako balanc mezi zodpovědným politickým rozhodnutím, ale zase s ohledem nějaký sociální a společenský smír.