Dvacet minut Radiožurnálu
Inflace je mor. Teď bojujeme o to, aby se u nás nezabydlela, říká předseda Národní rozpočtové rady
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Proč vysoká inflace klesá neochotně a pomalu? Jak efektivní mohou být vládní úsporná opatření? Budou nově ohlášené úpravy ke zkrocení deficitu stačit? Vladimír Kroc se ptal předsedy Národní rozpočtové rady a bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Proč vysoká inflace klesá neochotně a pomalu? Jakou roli hraje přísná měnová politika? Je chyba, že ČNB nehýbe s úrokovými sazbami? Jak efektivní mohou být vládní úsporná opatření?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl, někdejší viceguvernér ČNB. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 desetinu %. Inflace tak zpomalilo z dubnových 12,7. Analytici nicméně očekávali výraznější zpomalení, tak je z toho očekával výraznější pokles inflace.
-
No jinými slovy se ptáte na to, jestli ta inflace není pořád vysoká. Tak já říkám ano, je. A zažíváme zažíváme mimořádně dlouhé období mimořádně vysoké inflace. A to, o co se teď vlastně vede, ten zápas, je, aby se ta inflace tady prostě, aby se tady nezabydlel, aby tady s námi nezůstala déle, protože ona má takovou nepříjemnou vlastnost, že když si na ni zvykneme, začneme ji očekávat, začneme ji promítat do do našich kontraktů mzdových a na nájemních a jiných, tak se prostě strašně těžko potom vyhání z toho z toho domu ven. A já myslím, že to lidé v centrální bance vědí. My jako ekonomové to víme, ale i tak se prostě nedaří tady tento mor, který, který ekonomiku ničí, nedaří se ho prostě sprovodit ze světa.