Dvacet minut Radiožurnálu

Kolik dětí se na žádnou střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme, říká pražský radní Klecanda

Dvacet minut Radiožurnálu

Kolik dětí se na žádnou střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme, říká pražský radní Klecanda
Antonín Klecanda (STAN), pražský radní pro oblast školství

Radiožurnál

Je na pražských středních školách dost míst pro všechny uchazeče, jak říká vedení města? Proč se tedy rodiče a děti, které neuspěly napoprvé při přijímacích zkouškách, řadili do dlouhých front a stěžovali si na nedostatek možností? Jak bude vypadat nový školní rok na středních školách a především: kolik míst bude připraveno v Praze a Středočeském kraji napřesrok? Vladimír Kroc se ptal Antonína Klecandy (STAN), pražského radního pro oblast školství.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je pro zájemce o střední školy letos v hlavním městě dostatek míst? Proč se ve druhém kole přijímaček i pražští žáci hlásím a regionální střední školy? Mělo by se změnit přijímací řízení? A pokud ano, tak jak hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes pražský radní pro školství Antonín Klecanda. Zas tam zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Dobrý den. Pro pořádek dodávám, že rozhovor natáčíme ve 13 hodin. Tvrdíte, že míst na středních školách v hlavním městě je dostatek. Jak si tedy vysvětlujete letošní chaos kolem přijímaček?

  • Já se to vysvětluje právě tím zápisem, který dlouhodobě není digitalizován. A my, když se dneska podíváme nebo zavoláme na ty školy, tak oni říkají vypadá to, že žádná volná místa nemáme, ale zároveň nemáme naplněné ty kapacity.

  • Jak tomu rozumíte? No, je to tak, že to je. Ty školy přijali ty děti, které se tam dostali, ale ty děti tam neodevzdali zápisové lístky. Když zavoláte na ty jednotlivé školy, my jsme to učinili předevčírem, tak například gymnázium litoměřická mělo 26 zápisových lístků na 32 míst gymnázium Omsk a 54 zápisových lístků na 60 míst apod., protože ty žáci, kteří dávají přihlášky, tak je dávají dvě a mnozí se dostali na dvě školy, mnozí se nedostali ani na jedno. Ty, co se dostali na dvě školy, tak si nějakou školu vybrali. To skončilo minulý čtvrtek podání tím zápisových lístků a ty ty školy zjistili, že jich nemají dost, protože ty žáci byli na více školách, tak že zavolají tomu, kdo je pod čarou. On řekne já už jsem na jiné škole nechci, zavalí 2. 3., 4. a takto to jde. Dál a sem tam zavolej někomu, kdo řekne ano, já k vám chci, ale zároveň už byl na jiné škole, takže jde na té na tu školu. Předtím tam ten zápisový lístek v SB a jde ho dát na tu školu, která pro něj byla ta v uvozovkách lepší, nebo tu, kterou jsi vybral. A tím právě vzniká poměry. Je ten velký chaos v těch zápisech.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu