Dvacet minut Radiožurnálu
Musíme se znovu naučit létat na Měsíc, abychom na Marsu uspěli, komentuje misi Artemis I expert na kosmonautiku
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Podle představitelů americké vesmírné agentury NASA by ještě v tomto desetiletí mohli začít žít lidé na Měsíci. Co všechno je k tomu potřeba? Kdy je reálné, že se vydají kosmonauti k Marsu? Jak důležitá je pro všechny tyto plány aktuální mise kosmické lodi Orion, která v těchto dnech krouží kolem Měsíce? Tomáš Pancíř se ptal Milana Halouska, šéfa astronautické sekce české Astronomické společnosti.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Podle představitelů americké vesmírné agentury NASA by ještě v tomto desetiletí mohli začít žít lidé na Měsíci. Co všechno je k tomu potřeba? Jaký by to mělo praktický smysl? Kdy je reálné, že se vydají kosmonauti k Marsu a jak důležitá je pro všechny tyto plány aktuální mise kosmické lodi Orion, která v těchto dnech krouží kolem Měsíce?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je předseda astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý večer. Už sedmý den sledujeme první misi programu Artemis. Jeho cílem v těch dalších misích je návrat člověka na Měsíc, a to po více než půl století. Ta aktuální mise Artemis jedna je testovací. Ve vesmírné lodi Orion nejsou lidé, ale jsou tam pouze figuríny. Určitě tu misi podrobně sledujete. Pokračuje všechno hladce, nebo se objevily už nějaké zásadnější problémy?
-
Tak všechno probíhá relativně hladce. Nějaké problémy byly, ale to byly spíš drobounké závady, drobnější věci. Probíhají testy, probíhají testy jak lodě, tak toho servisního modulu, motoru, spojení v podstatě všeho a relativně se zdá, že to zatím všechno v pořádku.