Dvacet minut Radiožurnálu

Nárůst cen plynu neočekávám. Roli hraje i ochota najít náhradu za ruský plyn, vysvětluje odborník

Dvacet minut Radiožurnálu

Nárůst cen plynu neočekávám. Roli hraje i ochota najít náhradu za ruský plyn, vysvětluje odborník
Martin Záklasník, odborník na energetiku, který je bývalým generálním ředitelem skupiny E.ON v Česku

Radiožurnál

Cena plynu systematicky klesá, rekordních úrovní v Evropě už podle odborníků nedosáhne. Jaké jsou faktory ovlivňující ceny energií? K čemu by muselo dojít, aby opět začaly výrazně růst? A jak se Česku podařilo zbavit závislosti na ruském plynu? Tomáš Pancíř se ptal Martina Záklasníka, odborníka na energetiku a bývalého generálního ředitele české pobočky skupiny E.ON.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velkoobchodní cena plynu v minulém týdnu klesla pod 50 eur za MWh. To je nejnižší úroveň od konce roku 2021. Čím to je? Za jakých okolností by ceny plynu opět dramaticky stouply? Kdy a jak výrazně se zlevnění plynu projeví v cenách, které za energie platí české domácnosti? A obejde se Česko i v dalších měsících a letech bez dodávek plynu z Ruska?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je bývalý ředitel české pobočky energetické společnosti E.ON Martin Záklasník. Dobrý den. Zdravím vás do přenosového vozu.

  • Dobrý den. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu TTF v Nizozemsku klesla pod 50 eur za MWh. V loňském létě byla až sedmkrát vyšší. Může za to jenom počasí, tedy to, že je teplo a také větrno. Nebo to má i jiné důvody?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu