Dvacet minut Radiožurnálu

Organizovanost Sokolů byla pro republiku zásadní. Masaryk se jim zprvu vysmíval, říká historik Roubal

Dvacet minut Radiožurnálu

Organizovanost Sokolů byla pro republiku zásadní. Masaryk se jim zprvu vysmíval, říká historik Roubal
Návštěva Tomáše Garriguea Masaryka v Pardubicích v roce 1922

Radiožurnál

Jak vypadal před 105 lety rozestavný běh Sokolů, na který navazuje současná tradice Sokolský běh republiky? Jakou roli hráli Sokolové při vzniku Československa a jak jsou tradice, hesla a ideály sokolského hnutí aktuální v současnosti? „Během Rakouska-Uherska se vojenský účel Sokola tolik nezdůrazňoval, ale Sokolové svůj úkol viděli celkem jednoznačně: že se připravují na historickou roli, kdy bude potřeba se vojensky projevit jako český národ,“ líčí historik Petr Roubal.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak vypadal před 105 lety rozestavěný běh sokolů, na který navazuje současná tradice sokolský běh republiky. Jakou roli hrál i sokolové při vzniku Československa a jak jsou tradice, hesla a ideály sokolského hnutí aktuální v současnosti?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Petr Roubal. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze.

  • Dobrý den. 1000 lidí v desítkách měst a obcí nejenom v Česku se zúčastnili dnešního sokolského běhu republiky, což je relativně nová tradice, která ale navazuje na velkou akci sokolů z roku 1919. Tehdy u příležitosti prvního výročí vzniku Československa sokolové uspořádali rozestavěný běh. O co tehdy šlo?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu