Dvacet minut Radiožurnálu
Už se nestane, že by byl strom vysazen do betonové kobky. Města se učí, říká environmentální ekonom
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Jak přizpůsobit naše města, aby v nich byl v tropických vedrech, jaká zažíváme například v těchto dnech, snesitelnější život? Mohou pomoci zelené střechy, vysazování stromů nebo instalace fontán? „Povrchovou teplotu měst lze snížit o desítky stupňů tím, že se změní povrchy. Všechno, co způsobuje, že město není houba, která nasává teplo,“ říká Jan Macháč, environmentální ekonom z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, který se zabývá zmírňováním dopadů klimatické změny.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Jak přizpůsobit naše města, aby v nich byl v tropických dnech a bedrech snesitelnější život mohou pomoci zelené střechy, vysazování stromů nebo instalace fontán. A mají politici ve vedení českých měst o taková doporučení zájem?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je environmentální ekonom, který se zabývá opatřeními měst proti dopadům klimatické změny a který působí na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jan Macháč. Dobrý den. Vítejte v našem studiu. Dobré odpoledne všem.
-
Česko čeká zřejmě zatím nejteplejší týden v letošním roce. Teploty mají dosahovat k 35 stupňům. Podobně teplých dnů a týdnů v poslední době přibývá. Vy se zabýváte tím, jak měnit města, aby v nich byla vedra snesitelnější. Opravdu je možné v tomto směru dosáhnout výraznějších výsledků? O kolik je možné různými úpravami, o kterých budeme potom mluvit detailněji, snížit teplotu v ulicích měst?