Dvacet minut Radiožurnálu

Zdravotnictví není perpetuum mobile, nemůže fungovat bez peněz. Ministerstvo žije v paralelní realitě, tvrdí šéf lékařské komory Kubek

Dvacet minut Radiožurnálu

Zdravotnictví není perpetuum mobile, nemůže fungovat bez peněz. Ministerstvo žije v paralelní realitě, tvrdí šéf lékařské komory Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Radiožurnál

Lékaři sice po loňských protestech vydělávají více, ale pouze v osobním ohodnocení. Ministerstvo zdravotnictví prý neplní své závazky, chystají se proto znovu protestovat. „Zdravotní péče, to nejsou jenom léky, to nejsou jenom přístroje. Je to v první řadě práce lidí, kteří tu zdravotní péči poskytovat umí a mohou. A když je nebudeme mít, nebude péče,“ zdůrazňuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plní ministerstvo zdravotnictví sliby dané lékařům? Proč se chystají někteří zdravotníci znovu protestovat a proč se k protestu zřejmě nepřipojí mladí lékaři?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vítám vás v našem přenosovém voze. Dobrý den. Dobrý den. Vaše vám i všem posluchačům. Podle vás ministerstvo zdravotnictví jednání o platech zdravotníků sabotuje? To ale tvrdí, že dohodu z osmého prosince plní.

  • Jak to tedy je podle vás? No, ministerstvo zřejmě žije v nějaké paralelní realitě, protože opravdu žádný konzumovatelný realistický návrh, který by odpovídal tomu, co ministerstvo podepsal jako svůj závazek, neexistuje. A vzhledem k tomu, že skutečně celé měsíce ta jednání k ničemu nevedla, tak já jsem si dovolil v červnu předložit určitý kompromisní návrh, který je velice jednoduchý, který tedy sjednocuje pravidla odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních a na záchranné službě, tedy v zařízení, která jsou financována prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění, tak, aby za základní pracovní dobu, tak jak všichni mají stanovenu plat nebo mzdu za základní pracovní dobu, aby ten minimální příjem lékaře absolventa byl jeden a půl násobek průměrné mzdy lékaře. Po tom základním vzdělávacím kmeni, který už má určité samostatné kompetence, aby byl dvojnásobek. A u lékaře, který je plně kvalifikovaný, dvou a půl násobek průměrné mzdy s tím, že pokud má lékař víc než 10 let praxe, tak by to bylo dvě a tři čtvrtě násobek a pokud má víc než 15 let praxe, tak by to bylo trojnásobek. My jsme akceptovali i výhrady strany ministerstva a jsme přístupní nejrůznějším kompromisům. Například to, že ono tzv. fialové, jak se tomu říká, to znamená těch 5, 8, 15000. Lékaři v nemocnicích dostali navíc od ledna letošního roku. Že by se rozpustilo v těch budoucích tarifech, že by to tedy nebyly peníze, které by zůstávaly natrvalo. A byl i něco navíc? To ne, to jsme byli ochotni přistoupit. Byli jsme ochotni diskutovat i o tom, že průměrnou mzdu, kterou Český statistický úřad počítá a která tedy zahrnuje i určité množství přesčasové práci i u jiných profesí než u lékařů, když u někoho ne tolik v ČR nikdo neví, proč se tolik přesčasů jako lékaři a lékařky v nemocnicích, tak i jsme byli ochotni přistoupit, že ten základ pro ty koeficienty se očistí od té přesčasové práce. Bohužel já jsem od 25. června požádal pana ministra o modelaci, nákladovou modelaci toho našeho návrhu, který jsem zmiňoval, a do dnešního dne prostě tu modelaci nemáme. Takže máme opravdu čím dál, tím obtížnější obavu, že si ministerstvo z nás prostě dělá legraci. Ale ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že plní zmíněnou dohodu i tzv. Hegerovou memorandum, ale na to prý navázaly další požadavky odborů nad rámec prosincové dohody, které řeší prostřednictvím dalších technických jednání se zdravotnickými odbory a také s vámi.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu