Ex libris

Co si o našich dějinách myslí v zahraničí? Pro italské komunisty byl srpen 1968 traumatem

Ex libris

Co si o našich dějinách myslí v zahraničí? Pro italské komunisty byl srpen 1968 traumatem
21. srpen 1968, sovětští vojáci v Praze

Plus

Bohemistů na světových univerzitách rozhodně nepůsobí velké množství. Ale existují tací, kteří v tomto oboru dosáhli světové úrovně. Patří mezi ně italský historik Francesco Caccamo. Před několika lety napsal knihu nazvanou La Cecoslovacchia al tempo del socialismo reale. Regime, dissenso, esilio – tedy, v českém překladu: Československo v době reálného socialismu. Režim, disent, exil, kterou vydalo římské nakladatelství Dante Alighieri.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozhodně neuškodí, když se podíváme na to, co si o našich dějinách myslí v zahraničí bohemistů na světových univerzitách a rozhodně nepůsobí velké množství. Italský historik Frank Česko Kaká mu vydal knihu nazvanou Plaček o Slovakia altem podél socialismu reále radíme disent s OS i Lyon, tedy v českém překladu Československo v době reálného socialismu, režim, disent, exil, kterou vydalo římské nakladatelství Dante a Nigérii. Ukázky čte Lucie Vašinková, režii má Irena Hýsková a k poslechu dnešního dílu pořadu exlibris vás zve Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Po konci války představovala republika uprostřed Evropy pro italské zástupce velmi dobré místo k pochopení celkové situace. Přímo v Československu si mohli ověřit, že v atmosféře začínající studené války je velmi obtížné, ne-li nemožné snažit se o relativně autonomní politiku, a to jak tu vnitřní, tak mezinárodní. Krize z února 1948 a převzetí moci komunisty způsobila pád posledních iluzí. Šlo o definitivní potvrzení, že se v srdci evropského kontinentu spustila železná opona. Je možné říct, že československé události pomohly k překonání posledních zbytků neutrality, etických choutek v italském veřejném mínění i v samotné italské diplomacii. Před volbami, které v Itálii byly v dubnu 1948. Přispěly k upevnění rozhodnutí přidat se k západu a ke vstupu do Severoatlantické aliance, k čemuž došlo v následujícím roce.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu