Ex libris

Jaké je Rusko pohledem z kuchyně? To prozradí kuchaři, nad jejichž pokrmy se tvořily dějiny největší země světa

Ex libris

Jaké je Rusko pohledem z kuchyně? To prozradí kuchaři, nad jejichž pokrmy se tvořily dějiny největší země světa
Snímek z klasického vydání sovětské kuchařky z roku 1955, na němž je vyobrazena bohatá, přepychová večeře se šampaňským, pečeným prasetem a dalšími pokrmy

Plus

Nová kniha Witolda Szabłowského tematicky navazuje na jeho bestseller Jak nakrmit diktátora. Tentokrát se ale autor vydává po stopách kuchařů z ruských kuchyní, dač a kantýn, díky nimž nahlédneme přímo pod pokličku zdejšího režimu.
Tamara Kocourková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaká kuchařka byla Naděžda Krupská? Co se podávalo na poslední večeři Sovětského svazu těsně před jeho rozpadem? A kolik pravdy je na Putinově historce, že jeho dědeček Spirit on vařil pro Lenina a Stalina? Nová kniha Witold až a Blovského tématicky navazuje na jeho bestseller jak nakrmit diktátora. Tentokrát se ale autor vydává po stopách kuchařů, před jejichž očima a na Dyji pokrmy se utvářely dějiny Ruska a Sovětského svazu. Knihu Rusko pohledem z kuchyně vydalo v překladu Jaroslava Jiskrová nakladatelství dokořán v roce 2023. Dobrý poslech přeje Tamara Kocourková exlibris.

  • Jsem přesvědčen, že prostřednictvím kuchyně se dá velice spolehlivě odhalit mechanismus moci. Chutě lidí, kteří prošli peklem, se nemění, stejně jako se nemění politika Ruska. Země, která svou moc buduje nožem, naběračkou, vidličkou a hladem. Povídal jsem si s kuchaři z Kremlu, s kuchařkami z Černobylu, ale i s lidmi, kteří pamatují hladomor vyvolaný Stalinem. Zatímco píšu tato slova, probíhá krutá válka, kterou rozpoutalo Rusko vůči Ukrajině. Právě proto je kniha, kterou držíte v rukou, bohužel mimořádně aktuální.

  • Píše vy to třeba Blovský v úvodu své knihy, aby je mohl napsat? Projel křížem krážem Rusko, Ukrajinu a další bývalé sovětské republiky. A díky tomu, že mluvil s kuchaři, se mu podařilo zmapovat historii Ruska a Sovětského svazu od příběhu nejvěrnějšího carského kuchaře Ivana Charitonová, kterého zavraždili bolševici spolu s carskou rodinou Romanovců, až po poslední večeři Sovětského svazu, těsně před jeho rozpadem. Ale k tomu se teprve dostaneme. V kapitole věnované Leninovi zmiňuje například Chabowski zajímavý postřeh revolucionář ve vězení a vyhnanství paradoxně přibral.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu