Ex libris
Nebojte se tmy. Vědec Johan Eklöf ve své knize zkoumá, jak umělé osvětlení a světelný smog ovlivňují naše životy
Ex libris
Plus
Kniha Manifest za tmu je o umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu na planetě Zemi. Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme. Přemíra umělého osvětlení má na nás negativní vliv a více tmy by nám všem jen prospělo. Bez ohledu na to, jakému světlu se večer vystavujeme, narušujeme přirozenou vlnu melatoninu.
Lenka Kopecká
Přepis epizody
-
Světlo a tma jsou odpradávna součástí života na planetě Zemi. Jenže v poslední době světlo pohlcuje s dětmi daleko více, než by bylo zdrávo. Švédský vědec a zoolog jo vám e kov, autor knihy manifest za tomu se zamýšlí nad světelným smogem, který ovlivňuje biorytmus člověka, zvířat a rostlin. Každý z nás tuší, jak jsou světlo i třeba pro život na Zemi důležité a nepostradatelné. Ale co když nejsou v harmonii? Je opravdu potřeba manifestovat za tmu? Příjemný poslech vám přeje Lenka Kopecká.
-
Exlibris.
-
Noční satelitní snímky velmi zřetelně zachycují, jak se aktivity moderního člověka v čase a prostoru rozrůstají. A ačkoli můžeme říct mnoho pozitivního o tom, co technický pokrok a moderní i postmoderní společnost v symbolickém i konkrétním slova smyslu lidstvu přinesli. Je stejně tak zřejmé, že ruku v ruce s tímto vývojem kráčí plýtvání energií, spotřební hysterie a ekologická devastace. Jedním z dosud podceňovaných příkladů je to, co nazýváme světelným znečištěním, tedy umělé světlo, které považujeme za nadbytečné a které navíc mění děděné základní a přirozené podmínky k životu. Tento fenomén vnímáme čím dál výrazněji a také se mu věnuje čím dál víc pozornosti. Umělé osvětlení ve světě v současné době představuje desetinu naší celkové energetické spotřeby a přitom z tohoto světla smysluplně využíváme jen zlomek. Zbytek uniká k obloze, místo aby zaléval chodníky či vchody domů. Z výzkumů v Evropě a v USA vyplývá, že nevhodně nasměrované a zbytečně silné zdroje světla odpovídají emisím oxidu uhličitého vyprodukovaným téměř 20 miliony aut. Jedním z důvodů, proč se tak urputně snažíme naši planetu osvětlit, je bezpochyby naše nikdo fobie, tedy strach ze tmy, součást našeho genetického i kulturního dědictví.