Ex libris

Proč skončila Římská říše? Potýkala se s klimatickou změnou a nemocemi, píše Kyle Harper v Pádu Říma

Ex libris

Proč skončila Římská říše? Potýkala se s klimatickou změnou a nemocemi, píše Kyle Harper v Pádu Říma
Forum Romanum, Koloseum, Řím, Itálie, Architektura

Plus

Zhruba pět století existovala antická Římská říše a pak se postupně rozpadla. Ve škole se zpravidla učíme, že hlavní příčinou byl tlak barbarských kmenů. Ale bylo to tak skutečně? Americký historik a literární vědec Kyle Harper k barbarům přidává ještě bacily, viry a změnu klimatu. Svou teorii představil v knížce Pád Říma. Podíl klimatických změn a epidemií na zániku Římské říše. (V premiéře jste o knize mohli slyšet v listopadu 2022.)
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zhruba 500 let existovala antická Římská říše a pak se postupně rozpadla. Ve škole se zpravidla učíme, že hlavní příčinou byl tlak barbarských kmenů. Ale bylo to tak skutečně. Americký historik a literární vědec Karel Hart k barbarům přidává ještě bacily a viry a změnu klimatu. Svou teorii představil v knížce pád Říma, podíl klimatických změn a epidemií na zániku Římské říše. Poprvé tato práce vyšla v roce 2017 v Oxfordu a Princetonu, česky v překladu Jana Petříčka vydalo v roce 2021 nakladatelství maraton. Ukázky čte Libor Vacek a od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Exlibris.

  • O vysvětlení pádu Říma nebyla nikdy nouze. Vznikla hotová tlačenice soupeřících teorií. Jeden německý badatel sestavil soupis 210 předpokládaných hypotéz. Některé obstály při bližším zkoumání lépe než jiné. Hlavními kandidátkami na globální vysvětlení jsou 2. 1 zdůrazňuje neudržitelnou mechaniků imperiálního systému, druhá sílící vnější tlaky na hranicích říše. Augustus, první císař vytvořil ústavní rámec monarchie. Pravidla nástupnictví byla záměrně neurčitá, štěstěna hrála nebezpečně důležitou roli. Postupem času získávali spory o moc a legitimitu podobu sebedestruktivních válek o velení nad armádou. Souběžně s tím se rozrůstaly sbory profesionálních říšských správců, kteří přebírali řízení říše od sítí místních elit. Čím se stát stával byrokratičtější? - a křehčím. Zároveň se říše stále rozpínala a svou velikostí a bohatstvím provokovala k útokům sousední národy a hájení předlouhých hranice. Vnitřní spory a přebujelá byrokracie postupně oslabily i mocný Řím. Karel Hart netvrdí, že by uvedené jevy neměli na pád Říma vliv. Jen se domnívá, že kromě nich hrály důležitou roli také přírodní faktory, životní prostředí, změny klimatu a choroby. Díky rozvoji přírodních věd, jako je klimatologie nebo paleoekologie, je nyní historici mohou zkoumat v archivech samotné přírody.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu