Ex libris
Stalinovy poslední a následující dny aneb Od smrti k pádu kultu diktátora
Ex libris
Plus
Letos uplynulo 70 let od smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina. Co jeho náhlý odchod bezprostředně způsobil v Sovětském svazu a co ve světě? Na tyto otázky se pokouší odpovědět kniha Joshuy Rubensteina Stalinovy poslední dny. Na český trh ji v překladu Petrušky Šustrové v roce 2023 společně uvedly nakladatelské domy Beta Dobrovský a Jiří Ševčík.
Veronika Kindlová
Přepis epizody
-
Když v březnu 2023 uplynulo 70 let od úmrtí sovětského diktátora Josifa Stalina, připomněli tuto událost četné televizní a rozhlasové pořady, články v odborném i laickém tisku. Většinou se zabývala okolnostmi samotné diktátorovy smrti, jeho velkolepým pohřbem a uložením do mauzolea vedle Lenina. Co ale Stalinův odchod bezprostředně způsobil v sovětské společnosti? Jak se chovali jeho nástupci a jak reagoval západní svět. Právě o tom je knížka Stalinovi poslední dny, kterou napsal americký publicista a odborník na Sovětský svaz Joshua Ruben stejný. Na český trh ji v překladu Petrušky Šustrové společně uvedli nakladatelské domy Dobrovský beta a Jiří Ševčík. Ukázky čte Ivo Theimera a Martina Rasch. A od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.
-
Exlibris.
-
Knížka začíná čtvrtého března 1953, kdy brzy ráno sovětská vláda oficiálně oznámila, že je vůdce země Josif Stalin utrpěl prvního března vážnou mrtvici a určitou dobu se tedy nebude moci podílet na správě země. Proč se obyvatelé o diktátorově nemoci dověděli s takovým zpožděním?