Ex libris
Žádná víra či různá sexuální orientace? První republika přinesla zásadní společenské změny do mnoha oblastí
Ex libris
Plus
Říjen 1918 znamenal explozi nadšení. Zrod nových nadějí, nových ikon společnosti, probuzení dosud spících ambicí, tužeb a nároků, které vůči poválečné době a Československu jako novému státu vznášeli jeho občané. Publikace Společnou silou mapuje několik oblastí, ve kterých angažované skupiny nebo i jednotlivci začali na přelomu 10. a 20. let prosazovat své zájmy a představy o životě. Nejen v oblastech profesního nebo spolkového života, ale i soukromého.
Jan Sedmidubský
Přepis epizody
-
Společnou silou. Tento název jakoby evokoval staré rakouské heslo používané císařem Františkem Josefem prvním. Viry byl sunnity s, což znamenalo společnými silami. Ale tady půjde o síly, které se explozivním způsobem uvolnili právě po pádu habsburské říše na podzim 1918 v nově zrozeném Československu. Nová kolektivní monografie českých historiků na četla některé oblasti společenského a politického života, které se začaly výrazně podílet na radikální transformaci české, méně už slovenské společnosti po první světové válce. Publikaci s názvem společnou silou aktéři společenské změny v českých zemích 918 až 925 vydalo nakladatelství akademii a v roce 2023. A my i podrobněji prolistujeme v následujících minutách. Dobrý poslech vám přeje Jan Sedmidubský.
-
A exlibris.
-
Poznávacím znamením popřevratových dnů a týdnů se mimo jiné stala oslava československého vojska, které se zásadní měrou podílelo na tom, že stát vůbec vznikl. Sláva legionářů se zpočátku jevila jako bezbřehá až do té míry, že to mnozí z nich zpětně reflektovali jako pozornost možná rozporuplnou, mnohdy dokonce ubíjející. Historik Tomáš Rusek ve svém příspěvku mimo jiné cituje z deníku legionáře Ladislava Preiningera. Záznam je z doby krátce po 20. říjnu 1918.