Historie Plus
Cestu k únoru 1948 vyšlapaly i demokratické strany
Historie Plus
Plus
Termín únor 1948 si s přídomkem Vítězný už nepamatuji. Jako člověk narozený v roce 1990 mám s nástupem komunismu spojená spíš slova převrat nebo puč. Ať tomu ale říkáme jakkoli, bavíme se o časovém rozmezí několika dnů, kdy komunisté velice snadno a elegantně převzali moc v Československu. Neodbytně se nabízí otázky: Jak je to možné, že Československo přešlo do východního bloku tak snadno? Proč demokratické síly neviděly to blížící se nebezpečí a nezabránily mu?
Ondřej Novák
Přepis epizody
-
Termín únor 948 si s přídomkem vítězný už nepamatuji. Jako člověk narozený v roce 1990 mám s nástupem komunismu spojená spíš slova převrat nebo puč. Ať tomu ale říkáme jakkoliv, bavíme se o časovém rozmezí několika dnů, kdy komunisté vlastně velice snadno a elegantně převzali moc v Československu. Neodbytně se nabízí otázky, jak je to možné, že Česko, Slovensko přešlo do východního bloku tak snadno? Proč tehdejší demokratické síly neviděli to blížící se nebezpečí a nezabránili mu? A jak se z jejich chyb poučit? Pojďme to zjistit. U pátrání po podílu demokratů na únoru 1948 vás vítá Ondřej Novák.
-
Historie Plus.
-
25. února podává demisi 12 nekomunistických ministrů vlády Národní fronty. Národní socialisté, lidovci a slovenští demokraté tím protestují proti převelení na komunistických policejních velitelů a doufají, že za pomoci prezidenta Edvarda Beneše se jim podaří zkrotit komunisty anebo svrhnout vládu. Plán ale nevyšel, a to 20. února. Beneš ustupuje tlaku komunistů a demisi přijímá.