Historie Plus
Katolické oslavy na Velehradě v roce 1985 ukázaly, že moc komunistického režimu se začala drolit
Historie Plus
Plus
Československá socialistická republika byla v polovině 80. let státem s pevně působícím diktaturním režimem. Mezi zeměmi takzvaného východního bloku bylo Československo snad nejvěrnějším spojencem Sovětského svazu a nic nenasvědčovalo tomu, že by tomu mělo být jinak.
Petr Slinták
Přepis epizody
-
ČSSR byla v polovině 80. let státem s pevně působícím diktatur ním režimem. Mezi zeměmi tzv. východního bloku bylo Československo snad nejvěrnějším spojencem Sovětského svazu a nic nenasvědčovalo tomu, že by tomu mělo být jinak. Když jsem živořil na okraji společnosti, vládla tuhá cenzura a bezpečnostní složky včetně armády byli v neustálé pohotovosti. Přítomnost sovětské armády beznadějnost tohoto stavu jen posilovala. Pod pokličkou toho všeho se ovšem aktivizovali síly poněkud nečekané. Při poslechu pořadu o památné velehradské pouti vás vítá jeho autor Petr Slinták.
-
Historie Plus.
-
Už od nástupu krakovského arcibiskupa Karola Wojtyly na papežský stolec docházelo k obrodě křesťanských aktivit nejen v Polsku, ale také u nás. Činnost podzemní církve byla vynalézavá a přitažlivá. I mladí lidé křesťanství vnímali jako alternativu k oficiální komunistické ideologii. Rozvíjely se bytové semináře, víkendové akce pro mládež a přes hranici se pašovala teologická literatura. Tento podprahový obrodný proces se viditelně projevilo v roce 1985, kdy si křesťané v Československu připomínali 1100. výročí úmrtí svatého Metoděje. Stalo se tak na Velehradě, nejvýznamnějším moravském poutním místě.